Niğde Valisi Cahit Çelik 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali Çelik mesajında; ‘’İnsanlık, yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi edinmek, habere ulaşmak, geçmişten bugüne neler yaşandığını bilmek, yaşanılan hadiseleri okumak, anlamak ve iyi bir değerlendirme yapmak için haber alma isteğine her zaman bir ihtiyaç olmuştur.
Gazetecilik mesleği, son dönemlerde hızla gelişen ve değişen dünyada halkın doğrudan bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve toplumsal duyarlılığın artırılması noktasında çok saygın ve değerli bir meslek olmuştur. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde yazılı ve görsel yayıncılığın yanında internet medyasının da hayatımıza girmesiyle birlikte bir olayın veya haberin tüm dünyaya anında ulaştığı ve büyük yankılar uyandırdığını ilgiyle izlemekteyiz’’ dedi.
Vali Çelik mesajının devamında; ‘’Halkın haber alma hakkı ve özgürlüğü adına yapılan bu zor ve özveri gerektiren bir meslek olan gazetecilik; kamuoyu adına hassas, ciddi ve önemli konularda gündem oluşturabilen, tarafsız, güvenilir ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal kalkınmanın sağlanmasında önemli bir yeri vardır’’ dedi.
Gazetecilik, vatandaşın gören gözü, işiten kulağı ve söyleyen dilidir. Kamuoyunun aydınlatılmasında ve toplumsal sorunların çözümünde vatandaş ile idareciler arasında bir köprü vazifesi gören gazetecilerimiz farklı seslere ve görüşlere imkân sağlayarak, kendilerine ulaşan bir haberin doğruluğunu da araştırarak yaptıkları haberlerle biz idarecilerin çalışmalarına da katkı sağlamakla birlikte aynı zamanda bir kamu görevini de icra etmektedirler dedi.
Bu duygu ve düşüncelerle, gece- gündüz, soğuk- sıcak demeden mesai mefhumu gözetmeksizin büyük bir özveriyle çalışan basın emekçilerimizin 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim’’ dedi.
(İbrahim UGUN)