Niğde Valisi Cahit Çelik, 18-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 16’ncı Ahilik Haftası ile ilgili kutlama mesajı yayımladı. Vali Çelik mesajında , “Milletimizin köklü geleneklerinden olan tarihi, 13. yüzyıla Ahi Evran Veli’ye kadar dayanan Ahilik Teşkilatı; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir dedi. Bu anlamda Ahilik; işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimi kendine ilke edinen en köklü geleneklerimizdendir.
Ahilik Teşkilatımız; esnaf ve sanatkârlarımızı ahlaki ve felsefi prensipler etrafında birleştirerek, birlik ve beraberliğin, toplumsal düzenin sağlanmasına öncülük etmiştir. Ahilik Teşkilatının kurucusu Ahi Evran Veli, esnaf ve sanatkârlarımıza ticaret ahlakını, dayanışmayı ve paylaşmayı öğreterek bugün de devam eden ticaret ahlakının rehberi olmuştur dedi.
Ahilik, meslek örgütü olmasının yanında aynı zamanda yetiştirdiği sanatkârlarımıza da manevi bir terbiye ocağı olmuştur. Ahilik kültürü, ticari ve toplumsal hayatımızın gelişmesinde önemli bir yer tutmuş, ticaret ahlakını harmanlayarak Anadolu’da dirlik ve düzenin sağlanmasında birlik ve beraberliğin tesisinde de etkin rol üstlenmiştir.
Bugün bize düşen; Ahi Evran’ın “Ahinin; eli, kapısı, sofrası açık olmalı; gözü, beli ve dili kapalı olmalı” öğüdünden yola çıkarak Anadolu kültüründe önemli bir yeri olan Ahilik Teşkilatını gelecek nesillerimize aktarmak ve yaşatmak hepimizin ortak görev ve sorumluluğu olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle başta tüm esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere, tüm Niğdeli hemşerilerimizin Ahilik Haftasını kutluyor, kardeşlik ve dostlukların bu hafta vesilesiyle daha da gelişmesini temenni ediyor, kazançlarının bereketli olmasını diliyorum.’’ dedi.
(Dahi GEDİK)