Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Yılmaz Gruda, 93 yaşında hayatını kaybetti.
Yılmaz Gruda, yakalandığı virüs sonrası böbrek yetmezliği ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları nedeniyle bir süredir özel bir hastanede tedavi görüyordu. Ünlü sanatçı 14 Temmuz'da 93. yaşını kutlamıştı.
ACI HABERİ MENAJERİ DUYURDU
Acı haberi menajeri Tümay Özokur, sosyal medya hesabından duyurdu. Film-San Vakfı'ndan da sosyal medya üzerinden "Oyuncu Yılmaz Gruda'ya Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz…" paylaşımı yapıldı.
BAKAN ERSOY'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gruda için sosyal medya hesabından taziye paylaşımında bulundu. Bakan Ersoy şu ifadeleri kullandı:
"Sinema, tiyatro ve ekranlarımızın sevilen oyuncusu, şair, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Yılmaz Gruda'yı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Gruda’ya Allah’tan rahmet, kederli ailesi, sevenleri ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum."
YILMAZ GRUDA KİMDİR?
Ahmet Yılmaz Gruda, 14 Temmuz 1930 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi.
Ankara Ticaret Lisesindeki eğitim sürecini yarıda bırakarak devlet memuru olan Yılmaz Gruda'nın yazdığı şiirler, 1950'li yıllarda, çeşitli dergilerde yayımlanmaya başladı. 1956 yılında girdiği Cep Tiyatrosu'nda başlayan oyunculuk serüveni, Ankara Devlet Tiyatrosu'na ait Küçük Tiyatro'da devam etti.
Ankara Meydan Sahnesi ve Nisa Serezli topluluklarında görev yaptı. Bir dönem sahnelerden uzaklaşarak asıl mesleği olan memurluk hayatına dönüp muhasebecilik yaptı. Muammer Karaca Tiyatrosu'nu yönetti.
Gruda, "Yabancı Damat", "İşler Güçler", "Kavak Yelleri" gibi dizilerde de rol aldı.
ÖDÜLLERİ;
1999: Behçet Aysan - Şiir Ödülü - Çerçi Zeus
2003: Cumhuriyet Gazetesi, Yunus Nadi Ödüllü - "Marathon "Bir Uzun Koşu"
2016: Altın Portakal Film Festivali - Yaşam Boyu Onur Ödülü
2018: Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri - Onur Ödülü
2021: Harput Kısa Film Festivali - Yaşam Boyu Onur Ödülü
(Haber Merkezi)