Cumhuriyetin 100. Yılı münasebetiyle Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde (NÖHÜ) “100. Yıldan Sonsuza Cumhuriyet Karma Sergisi”nin açılışı ve “Atatürk ve Cumhuriyet” konferansı gerçekleştirildi.
NÖHÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanlarının eserlerinin yer alacağı sergi Fakülte Fuaye alanında ziyaretçilerin beğenisine sunulurken, konferans ise Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Üniversitede Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri 1
CUMHURİYETİMİZİN IŞIĞINDA KARARLILIKLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, konuşmasının başında “Türkiye Yüzyılı’na girdiğimiz bu yıl içerisinde aynı zamanda Cumhuriyet’imizin de 100. yılını idrak ediyoruz. Malumunuz olduğu üzere tam bir asır önce Türk tarihinin altın halkalarından birini ifade eden Cumhuriyet ilan edilmiştir.” ifadelerine yer verdi. Tarihi şan ve şerefle dolu milletimizin, Batılı ülkelerin emperyalist emellerini Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kahramanca verdiği bağımsızlık mücadelesiyle boşa çıkardığını hatırlatan Rektör Uslu, sözlerinin devamında ise bu destansı zaferin Cumhuriyet’in ilanıyla taçlandığını vurguladı. Rektör Uslu, “Anadolu’nun yükseköğretim ve bilimde parlayan yıldızı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak biz de Cumhuriyet’imizin ışığında ülkemiz ve milletimiz için bilim, eğitim öğretim, kültür ve sanat alanlarında kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz ve bu aydınlığın hiç sönmemesi için her türlü görev ve sorumluluğu üstlenmeyi sürdüreceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.
Üniversitede Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri 2
"ATATÜRK VE CUMHURİYET" KONFERANSI
NÖHÜ Rektörü Uslu’nun konuşmalarının ardından konferans veren Doç. Dr. Haşim Erdoğan, konuşmasında Cumhuriyet’in ilanı sürecinde yaşananlara ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile arkadaşlarının bu süreçteki mücadeleleri hakkında bilgiler verdi. Cumhuriyet’in başta Türk gençliği olmak üzere tüm milletimize bir emanet olduğunu ifade eden Erdoğan, bu emanete sahip çıkma noktasında gençlerin büyük bir sorumluluğa sahip olduğunu belirtti.
Program Rektör Uslu’nun konferansa konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Haşim Erdoğan’a hediye takdimi ve hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

Üniversitede Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri 4
NÖHÜ’de düzenlenen ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haşim Erdoğan’ın konuşmacı olduğu konferans ve sergiye NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu ile birlikte Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hamdi Doğan ve Prof. Dr. Recep Çiçek, Genel Sekreter Vekili Abdulgani Özkan, Üniversite akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.
(Dahi GEDİK)