NÖHÜ’den AB İklim Değişikliği Uyum Projesi NÖHÜ’den AB İklim Değişikliği Uyum Projesi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) şehrimizin kültürel mirasını yaşatmaya ilişkin çalışmalarımıza hız kesmeden devam ederken “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Uluslararası Mübadelede Niğde” konulu sempozyum 16-18 Kasım tarihleri arasında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi’nde saat 10’30’da başlayacak.  
Oldukça önemli ve katılımcısının, konuşmacısının ve diğer kurullarının zenginliği ise bu sempozyuma değerli katkılar sağlayacak. Mübadelenin Niğde özelinde sonuçları, Üniversitede düzenlenecek uluslararası sempozyumda ele alınacak. Sempozyumun Başkanlığını ise Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamdi Doğan yürütecek.
Mübadele ve Niğde ile ilgili olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılında Uluslararası Mübadelede Niğde Sempozyumu Konu Başlıkları şöyle; Tarih, kültür, siyaset, sosyoloji, eğitim, sanat, iletişim, bölgesel sorunlar, uluslararası ilişkiler, coğrafya, turizm, gastronomi, dil, değerler, edebiyat ve sosyal bilimlerin diğer alanları.
REKTÖR USLU: NİĞDE’DE GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE…
Konu ile ilgili olarak NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu katılımcılara çağrı mektubu gönderdi.
NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu imzalı çağrı mektubunda ise şu ifadeler yer aldı: “Değerli Katılımcı; 1923 yılında Lozan Anlaşması'nda ekli olarak imzalanan “Türk-Rum Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi ve Protokolü” ile Türk ve Rum ahalinin karşılıklı mübadelesi gerçekleşmiştir. Bu uygulama siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan her iki tarafı da birçok açıdan etkilemiştir.
2023 yılında 100. yılını idrak edeceğimiz Türk-Rum Nüfus Mübadelesinden en çok etkilenen şehirlerden birisi de şehrimiz Niğde olmuştur. Kuruluşundan bu yana başarılı 30 yılı geride bırakan Üniversitemiz, Cumhuriyetimizin 100. yılında uluslararası bir sempozyum ile mübadelenin uygulanışı ve sonuçlarını şehrimiz özelinde ve Türkiye genelinde ortaya koymak istemiştir.
Bu sebeple sizleri 16-18 Kasım 2023 tarihinde düzenleyeceğimiz "Cumhuriyetimizin 100. Yılında Mübadelede Niğde" konulu sempozyumda ağırlamak istiyoruz. Bu sempozyumla Anadolu'nun Yükseköğretim ve Bilimde Parlayan Yıldızı Üniversitemizde yurt içi ve yurt dışından gelecek davetlilerimizle “Mübadele”nin tüm boyutlarıyla ele alınmasını amaçlıyoruz. Sempozyumumuza katılımlarınızı bekliyor, sizleri şehrimizde görmekten çok mutlu olacağımızı belirterek göstereceğiniz ilgi ve destek için şimdiden teşekkür ediyorum. Niğde'de görüşmek dileğiyle…”
REKTÖRÜN ÇAĞRISINA ÖNEMLİ İSİMLERDEN DÖNÜŞ OLDU
Rektör Uslu’nun bu çağrısına cevap veren katılımcılar ise alanında oldukça başarılı uzman ve akademisyenlerin yanı sıra bürokratlar, gazeteciler ve araştırmacı kimlikleri bulunan isimler yer aldı.
Çağrılı Konuşmacılar arasında; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bülent Kara, Prof. Dr. Efkan Uzun, Prof. Dr. Hamdi Doğan, Prof. Dr. Mustafa Talas, Prof. Dr. Nevzat Topal, Doç. Dr. Gülin Öztürk, Doç. Dr. İbrahim Erdoğdu, Doç. Dr. İbrahim Öztürk, Doç. Dr. Meryem Arslan, Doç. Dr. Sibel Yıldız Kısacık, Dr. Öğr. Üyesi Namık Arslan, Öğr. Gör. Halil İbrahim Koç, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatma Şayan Ulusan, Harran Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kazım Paydaş, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kemal Arı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nden Prof. Dr. Recep Özkan, Gaziantep Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zeynel Özlü ve Doç. Dr. Yunus Emre Tansü yer aldı.
SENPOZYUMUN DÜZENLEME KURULU
Sempozyumun Düzenleme kurulu ise oldukça öneli isimlerden oluştu. Sağlık Kültür Daire Başkanı Emin Özkan, Gazeteci Necmi Pişkin ve araştırmacı yazar Emin Selamoğlu gibi isimlerin ye içerisinde bulunduğu sempozyumun akademik kadrosunda şu isimler yer aldı: Prof. Dr. Başaran Öztürk, Prof. Dr. Nevzat Topal, Prof. Dr. Efkan Uzun, Prof. Dr. Mustafa Talas, Prof. Dr. Timur Vural, Prof. Dr. Bülent Kara, Doç. Dr. İbrahim Öztürk, Doç. Dr. Gülin Öztürk, Doç. Dr. İbrahim Erdoğdu, Doç. Dr. Meryem Arslan, Doç. Dr. Bayram Polat, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Selim Baysal, Arş. Gör. Dr. Mehmet Sinan Çelik, Arş. Gör. Kürşat İnce ve Öğr. Gör. Halil İbrahim Koç.
ONUR KURULU ÜYELERİ
Sempozyumun onur kurulu listesinin başında Niğde Valisi Cahit Çelik bulunurken, diğer kurul üyeleri ise şöyle: Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Bor Belediye Başkanı Serkan Baran, Altunhisar Belediye Başkanı Vedat Kirazcı, Çamardı Belediye Başkanı Yavuz Soylu, Çiftlik Belediye Başkanı Serkan Güzel, Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu, Çukurkuyu Belediye Başkanı Ahmet Halisdemir, Divarlı Belediye Başkanı Mustafa Balcan, Aktaş Belediye Başkanı Erdoğan Şevenk, Konaklı Belediye Başkanı Maksut Özçelik ve Gümüşler Belediye Başkanı Recep Caymaz.
BİLİM KURULU ÜYELERİ
Sempozyumun Bilim kurulu listesi ise değerli isimler le dolu. Cumhuriyetimizin 100. Yılında Uluslararası Mübadelede Niğde Sempozyumu Bilim Kurulu üyelerinin tamamı akademisyen isimlerden oluşurken 13 ayrı üniversitenin bilim insanları sempozyumda yer alacaklar.
İşte o isimler ve görevleri; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nden Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, Prof. Dr. Recep Çiçek, Prof. Dr. Nafiz Tok, Doç. Dr. Lokman Zor, Harran Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kazım Paydaş, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatma Şayan Ulusan, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kemal Arı, Gaziantep Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zeynel Özlü, Prof. Dr. Ayhan Doğan, Doç. Dr. Yunus Emre Tansü, Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Havva Selçuk, Prof. Dr. Ali Selçuk, Prof. Dr. Kasım Karaman, Prof. Dr. İlkay Şahin, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nden Prof. Dr. Orhan Doğan, Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Osman Akandere, Prof. Dr. Nuri Köstüklü, Alanya HEP Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michail Kuyucu, Milli Savunma Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hüseyin Kalemli, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kürşat Koçak, Doç. Dr. Haşim Erdoğan, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Doç. Dr. Şenay Atam, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Nilay Ağırnaslı.
(Murat ÜMRANLİOĞLU)