İmzalar Değirmenli için atıldı İmzalar Değirmenli için atıldı

Niğde Valisi Cahit Çelik, Kayseri’de gerçekleştirilen OSB’ler arası iş birliğinin geliştirilmesi, problemler ve çözüm önerilerine dair güncel değerlendirmelerin yapıldığı Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) İç Anadolu Bölge Toplantısına katıldı. Niğde Valisi Çelik toplantı öncesinde Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’i makamında ziyaret etti. Vali Çelik’in katıldığı toplantıda Niğde ve bölgesinde sanayileşme konusunda önemli adımlar atılacağı ve bu adımlarında ne kadar önemli olduğu ise Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı’nın sözleri ile bir kez daha gündeme gelirken diğer konuşmalarda ise oldukça değerli konular ele alındı.
BÖLGE DAHA DİKKAT ÇEKİCİ HALE GELDİ
Son günlerin özellikle depremden sonra en dikkat çekici illerinden biri olan Niğde’nin de İçerisinde bulunduğu İç Anadolu Bölgesine, batı illerinden ve son deprem bölgesinde bulunan birçok fabrikanın ve işletmenin yönelmesi sonrası ciddi hareketlilik yaşanmaya devam ediliyor. Bunların son örneği ise Niğde Valisi Cahit Çelik’inde katıldığı OSBÜK İç Anadolu Bölge Toplantısı oldu.  Toplantıda iller ve bölgesel konular masaya yatırılırken, bölge illerin OSB’lerinin de gelişimi hakkında görüş ve öneriler de beyan edildi.
İÇ ANADOLU TÜRKİYE’NİN YENİ MARMARA BÖLGESİ OLACAK
Toplantıya bölge valileri ve sanayici kuruluşlarının yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan’da katıldı.
Toplantıda konuşan OSBÜK Baskanı Memiş Kütükcü, sanayi denince akla ilk önce Marmara Bölgesi'nin geldiğini ancak organize sanayi bölgelerinin artık Anadolu'ya yayılarak gelişmeye devam ettiğini işaret ederek söylediği; “Türkiye'nin yeni Marmara bölgesi, Ankara-Konya-Karaman-Aksaray-Niğde-Nevşehir ve Kayseri aksını kapsayacak şekilde İç Anadolu'da yükselmelidir. Yeni sanayi havzası hinterlandındaki şehirlerimizin altyapılarını özellikle de yatırım alanlarını, demiryolu ulaşım akslarını, eğitim altyapılarını, sosyal yaşam alanlarını ve diğer tüm yatırım imkanlarını hazırlamak durumundayız. Ülkemizin büyümesi ve üretim odaklı kalkınması için yurdun dört bir yanında yeni sanayi alanlarına ihtiyacımız var.” şeklindeki sözleri ise toplantıya damgasını vurdu.
BAKAN YARDIMCISI İNAN : HEDEFİMİZ SANAYİ ALANLARINI İKİ KATINA ÇIKARTMAK
Niğde Valisi Cahit Çelik’inde katıldığı Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünün ev sahipliğindeki toplantıda, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bizim öncelikle hedefimiz sanayi alanlarını iki katına çıkarmak. Bizler bunun için çalışmaya başladık. Bu çok kolay bir şey değil ama biz ya bir yol bulacağız ya da bir yol açacağız, başka bir yöntemi yok. Bugüne kadar gelmiş alışkanlıklarımızla bunu yapamayacağımız gözüküyor. Hakikaten ya bir yol bulup ya bir yol açmak için cansiperane çalıştığımızı bilmenizi isterim.”
VALİ ÇELİK KAYSERİ VALİSİ’Nİ ZİYARET ETTİ
Niğde Valisi Cahit Çelik, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’i toplantı öncesinde makamında ziyaret etti. OSBÜK İç Anadolu Bölge Toplantısı’na katılmak üzere Kayseri'ye giden Niğde Valisi Cahit Çelik, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’in göstermiş olduğu misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.  Vali Gökmen Çiçek, Vali Çelik’i Kayseri'de görmekten ve yapmış olduğu bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek kendisine teşekkür etti. Niğde Valisi Çelik ziyaretin ardından toplantı öncesi şeref defterini imzalayarak not düştü.
(Dahi GEDİK)