Bor İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ilçe genelinde yaptıkları radar denetimlerinde 450 aracın hız ihlali yaptığını belirleyerek, hız ihlali yapan 450 araca toplam 717 bin 240 TL para cezası kesti.
Bor İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, hız ihlallerinin önlenmesi ve sürücüleri trafik kuralları, yasaklar ve kısıtlamalara uygun şekilde araç kullanmaya yöneltmek amacıyla Bor ilçesinde son 15 gün içinde ilçenin çeşitli noktalarında hız denetimi gerçekleştirildiği belirtildi.
Yapılan denetimlerde 450 araca radar uygulaması sonucunda 717 bin 240 TL para cezası kesildi. Kişinin hız ihlali yaptığının belirlendiği ve sürücüler hakkında işlem yapıldığı ifade edilen açıklamada, kontrollerin süreceği kaydedildi.
Bor İlçe Emniyet Müdürlüğü gerçekleştirdiği trafik uygulamalarında ayrıca 19 araç ve 5 motosikleti trafikten men etti.  13 adet plakasız, motor ve şase numarası kazınmış Motosiklet sürücüleri hakkında  “Resmi Belgeyi, Bozmak, Yok Etmek veya Gizlemek” suçlarından Adli işlem yapıldı.
HIZ CEZASI NE ZAMAN BELLİ OLUR?
Hız cezasının kesinleşip tebliğ edilmesi cezanın hangi araçlarla kesildiğine göre değişebilir. Trafikte, memurlar tarafından yapılan uygulamalar sırasında radar ile hız limitinin aşıldığı tespit edilen sürücüler uygulama esnasında yazılı olarak ceza makbuzlarını teslim alırlar. Bu ceza makbuzları ile cezanız sisteme işlenmese dahi ödeme yapabilirsiniz. Cezanın sisteme işlenmesi 3 ila 7 iş günü arasında sürmektedir.
RADAR CEZASI NE ZAMAN GELİR?
Otoyollara kurulu 7/24 denetim sağlayan radar mekanizmaları da hız limitine uymayan araçlara trafik cezası kesebilmektedir. Bu yöntemle kesilen cezaların e-devlet sistemine işlenmesi 3 ila 7 iş günü sürmektedir. Cezanın tarafınıza tebliği ise 10 iş gününü bulmaktadır.
2023 Hız Cezası Ne Kadar?
2023 yılında tüm trafik cezalarıyla birlikte hız cezalarına da caydırıcılığı korumak adına artışlar yapıldı. Buna göre bulunduğunuz yolun hız sınırının ne kadar üzerinde olduğunuza göre değişiklik gösteren cezalar şu şekilde hesaplanmaktadır; Bulunduğunuz yolun hız limitinin yüzde 10 ila yüzde 30 üzerinde seyrediyorsanız 951 TL, yüzde 30 ila yüzde 50 arasında bir sürate sahipseniz bin 979 TL, süratiniz limitin yüzde 50 üzerinde ise 4 bin 64 TL idari para cezasıyla karşılarısınız. Bu ceza oranı ihlalin tespit şeklinde bağımsız olarak, yani EDS hız cezası veya radar olmasına bakılmaksızın her limit aşımı için aynıdır. Dolayısıyla EDS hız cezası ne kadar diye soracak olursanız aynı oranlar geçerlidir.
Hız Sınırı 70 Olan Yerde İhlal Cezası Ne Kadar?
Bu oranlara göre hız sınırı saatte 70 km olan bir yolda; saatte 77 km ile 90 km arasında sürate sahip bir araç 951 TL, saatte 91 km ile 105 km sürate sahip bir araç bin 979 TL, saatte 105 km üzeri hıza sahip bir araç ise 4 bin 64 TL trafik cezası ile karşılaşacaktır.
(Dahi GEDİK)