KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

2024 Emekliler Yılı kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, Niğde’ye komşu il Nevşehir’de, Niğde Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Kırşehir ve Yozgat illerinde ikamet eden vatandaşlar için Türkiye – Almanya Danışma Günleri düzenlenecek.
BİLGİLENDİRME NEVŞEHİR SGK’DA YAPILACAK
Niğde SGK’ dan alınan bilgilere göre, “01/11/1965 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesine göre, Almanya’da çalışan vatandaşlarımız ile bu kişilerin aile bireyleri sosyal güvenlik haklarını Türkiye’de de kullanma hakkına sahiptir. Türk ve Alman vatandaşlarını sosyal güvenlik hakları konusunda bilgilendirmeye yönelik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Alman Emeklilik Sigortası Kurumları arasında 25-26-27 Haziran 2024 tarihlerinde SGK Nevşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Hizmet Binasında “Türkiye – Almanya Danışma Günleri” düzenlenecek.
SORULARI UZMANLAR YANITLAYACAK
Danışma Günlerinden; Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Niğde ve Yozgat illerinde ikamet eden Türk ve Alman vatandaşları ile bu kişilerin aile bireyleri yararlanabilecektir. Danışma hizmeti, Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesinin öngördüğü; yaşlılık, malullük, ölüm ve hastalık halinde sağlanan sosyal güvenlik haklarına ve yurtdışında geçen sürelerin borçlanma yoluyla değerlendirilmesine ilişkin soruların Türk ve Alman uzmanlarla birebir yapılacak görüşmelerle cevaplandırılması şeklinde gerçekleştirilecek.
HİZMET ÜCRETSİZ VERİLECEK
Danışma hizmeti ücretsiz olarak Türkçe ve Almanca dillerinde verilecektir. Danışma hizmetinden yararlanmak isteyenlerin 0 312 432 12 26 veya 0 312 432 12 29 numaralı telefonlardan randevu almaları ve danışma gününe mutlaka kimlik, Türk sigorta sicil numarası, tahsis numarası, yabancı ülke sosyal güvenlik numarası / sicil numarası, Almanya’da bulunduğu esnadaki ikamet ve çalışma yerlerine ait belgelerle birlikte gelmeleri gerekmektedir.”  İfadelerine yer verildi.
(Dahi GEDİK)

Editör: Niğde Haber