Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir 6 -8 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Niğde Gastronomi Festivali ile ilgili basın toplantısı düzenledi.
Niğde’yi ‘festivaller şehri’ yapmaya söz verdiklerini yineleyen Belediye Başkanı Emrah Özdemir; "Daha önceleri Patates Festivali, Elma Festivali, Gençlik Festivali, Dağ Doğa Dondurma Festivali ve Çiftlik ilçemizde kardan adam festivali düzenledik. Şimdi se 6-7-8 Ekim tarihleri arasında Niğde Gastronomi Festivalini düzenleyerek Niğde'nin yöresel yemeklerini ve ilçelerimizin özel tatlarını hem ülkemize hem de dünyaya tanıtacağız.” dedi. Başkan Özdemir basın mensuplarına yönelik yaptığı açıklamalarda şu başlıkların altını çizdi.
FESTİVALE, ALANINDA UZMAN 120’NİN ÜZERİNDE ŞEF KATILACAK
Niğde’yi festivaller şehri haline getireceklerini belirten başkan Özdemir; “Geçen yıllarda düzenlemiş olduğumuz patates ve elma festivalinden sonra bu yıl şehrin bütün ürünleri tanıtacak olan Niğde Gastronomi Festivali’ni düzenliyoruz.  Valiliğimizin, diğer kurumlarımızın ve sponsorlarımızın desteklediği bu festivale, 120’nin üzerinde alanın da uzman şefler katılacak. Türkiye aşçılar federasyonu tarafından da desteklenen bu festival ile dünya çapında bir tanıtım yapacağız.” dedi.
AMACIMIZ ŞEHRİMİZİ TANITMAKTIR
“Amacımız Niğde’yi bütün dünyaya tanıtmaktır.” diyen Belediye Başkanı Emrah Özdemir; “Şu an Niğde’mizde 7 arkeolojik kazı yapılıyor. Bu topraklar kültürel açıdan çok zengin topraklardır. Eğer biz bu zenginliği tanıtırsak şehrimizin ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacaktır.” dedi.
TABAL GASTRONOMİ EVİ ŞEHRİ TANITIYOR
“Tabal Gastronomi Evi bu festivallerin sonucunda açılmış bir yerdir.” Diyen Başkan Özdemir; “Biz burada şehrimizin yerel lezzetlerini tanıtıyoruz. Her hafta bir otobüs turist kafilesi buraya geliyor. Evet günümüz turizminde gastronomi gerçekten önemli bir hale geldi. Artık insanlar gittikleri yerlerin lezzetlerini tatmak istiyor. “ diyerek Kadıoğlu konağına da üniversite ile ortak bir yer açacaklarını söyledi.
FESTİVALE YILDIZ YAĞACAK
Niğde’de ilk kez düzenleyecekleri Gastronomi Festivalinin 6 Ekim’de Kortej Yürüyüşü ile başlayacağını belirten Başkan Özdemir, dünyaca ünlü şeflerin yanı sıra, yerli ve yabancı gastronomi tutkunlarını da festival kapsamında Niğde’de ağırlayacaklarını ifade etti.
3 gün sürecek olan festivalin, dünyaca ünlü şeflerin Gastro Show etkinliklerine ev sahipliği yapacağını vurgulayan Başkan Özdemir, etkinliğe ünlü sanatçılar Zara, Semicenk, Sefo ve Tefo-Seko’nun da konserleriyle renk katacağını kaydetti.
BAŞKAN ÖZDEMİR’DEN TÜM TÜRKİYE’YE FESTİVAL DAVETİ
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; “Niğde’mizi her anlamda tanıtmak, var olan potansiyellerimizi ortaya çıkarmak için farklı alanlarda festivaller düzenlemeye devam edeceğiz. Ünlü şeflerin katılımı ve çok farklı etkinliklerin düzenleneceği ve 6, 7 ve 8 Ekim’de gerçekleştireceğimiz Gastronomi Festivaline, ülke genelinde tüm vatandaşlarımızı davet ediyor, Niğde’mizin tarihi ve doğal güzellikleri ile kültürünü, gastronomi unsurlarını tanımalarını istiyoruz.” dedi.
(Dahi GEDİK)
WhatsApp Image 2023-09-28 at 15.43.36