Çember operasyonunda 4 bin 951 firari yakalandı Çember operasyonunda 4 bin 951 firari yakalandı

Orta Anadolu illerinden Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir’i kapsayan T71 Bölgesinin kalkınması için kurulan Yeşil Doğa Derneği, Ulaştırma Bakanlığının 61 ilde havalimanı kurulacak açıklamasının ardından basın açıklaması yayınladı.
Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yaptığı basın açıklamasında; ‘’2028'e kadar 57 olan havalimanı sayımızı 61'e yükseltmeye hedefliyoruz.’’ dedi. Yeşil Doğa Derneği Genel Başkanı Abdulkadir Ay; ‘’Aksaray Nevşehir yolu ile Ankara Niğde arası yeni açılan otobanın kesiştiği bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak ve 4 şehrimizin ortak noktası olan bölgede havalimanı kurulmasını istiyoruz dedi.
Ay açıklamasında bölgesel iş birliğini güçlendirecek olan Ortaşehir projesiyle 4 ilin ortasında yapılacak olan yerleşim yerlerinde başta Turizm Kongre Fuarı kurularak Dünya Turizm Sektörünü bölgeye çekmek gerekir. Bu projede Bölgesel Lojistik Merkeziyle ticaret merkezini Orta Anadolu’ya taşımak gerekir çünkü dünyanın en etkili İpek yolu üzerinde kurulması düşünülen Ortaşehir gelecekte illerin ortak gücü haline gelecektir.’’ dedi.
Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu’nun proje sunumu esnasında; ‘’O bölgeye çok güzel havalimanı Kurulabilir, Havaalanı demiyorum Uluslararası havalimanı kurulabilir. Dört ilimizin tam ortasında olduğu için çok uygun olabilir:’’ dedi.  Yeşil Doğa Derneği Genel Başkanı Abdulkadir Ay bölgemiz için harekete geçme zamanı gelmiştir. Bölgesel havalimanına İleride Antalya'dan Konya ya, Konya’da Aksaray'a, Aksaray’dan Nevşehir’e ve Kayseri’ye gidecek olan hızlı tren hattının kurulması halinde Orta Anadolu bölgesi Türkiye’yi kalkındıracak stratejik bölge olacaktır" dedi. KOP İdaresinin Ortaşehir projesinde yer alan 4 ili birbirine bağlayacak olan Hafif Raylı sistem önerisini dikkate alarak buharlı nostalji treni için ihaleye çıkması ileride çok katkısı olacak diyen Ay; ‘’Antalya'dan orta Anadolu'ya Turist taşıyacak hızlı tren sayesinde turist Nevşehir de 2 gün kalıp gidecektir ancak Haf Raylı sistemle 4 vilayette ulaşım sağlanması halinde turist 5 gün kalacaktır  bu sayede tüm bölge kalkınacaktır" dedi
Bölge aktörlerini ortak gelişme hususunda fikir yürütmeye davet eden Yeşil Doğa Derneğinden yapılan uyarıda; ‘’Fırsatları yakalamak için çabalamak yetmez koşmak gerekir. Bölgede yapılacak Uluslararası Havalimanı Türkiye'nin itibarı olacaktır.’’ denildi.
(BAĞIMSIZ MEDYA)