2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı “Okul Güvenliği Toplantısı” Niğde Valisi Cahit Çelik başkanlığında Niğde Belediye Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce okulların genel durumları ve alınacak tedbirlere ilişkin yapılan sunumla başlayan toplantıda yine İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı okul çevrelerinde alınan önlemler ve trafik konularında sunum gerçekleştirdiler.
Sunumların ardından devam eden toplantıda konuşan Vali Cahit Çelik ise okul güvenliği konusunda tüm önlemlerin alındığına vurgu yaparak 2023-2024 Eğitim Öğretim döneminin ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileyerek; tüm öğrencilerin ve eğitimcilerin kazasız belasız bir yıl geçirmeleri temennisinde bulundu.
Niğde’de 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde 389 okulda, 4 Bin 081 derslikte, 5 Bin 634 öğretmen ile 74 Bin 283 öğrencimize eğitim-öğretim verileceğini belirten Vali Çelik , “Bizim burada tek arzumuz ve gayemiz hiçbir kazaya, olumsuzluğa meydan vermeden sağlıklı bir şekilde tüm yavrularımızın 2023-2024 eğitim-öğretim yılını tamamlamasını sağlamak olacaktır.
Öğrencilerimizin evden çıkıp okul servisine adım attığı andan itibaren okul içi ve okul çevresinde güvenliklerini sağlamak, bizlerin en önemli önceliğidir. Bugün; eğitimin tüm paydaşlarını bir araya getirmek suretiyle, ilimizde alınan trafik ve asayiş tedbirlerini istişare etmek ve alınabilecek, uygulanabilecek yeni ilave tedbirleri değerlendirmek için bir araya geldik.
Okul çevrelerinde gerekli trafik tedbirleri, güvenlik güçlerimiz tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da alınacaktır. Ayrıca, öğrencilerimize yönelik trafik eğitim parkında gerekli eğitimler düzenlenecek, okul servis araç şoförlerine ve rehber personeline yönelik olarak bilgilendirme eğitimleri de yine kolluk güçlerimiz tarafından yapılacaktır.
Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine ilişkin koruyucu ve önleyici hizmet ve tedbirlerin artırılmasına yönelik iş birliği protokolünün uygulanması konusunun üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Gerek kişisel güvenlik gerek suçtan korunma yöntemleri ile siber güvenlik konusunda gerekli çalışmalar kolluk güçlerimiz tarafından hiçbir aksamaya mahal verilmeden aralıksız olarak yapılmaktadır. Öte yandan başta metamfetaminle mücadele olmak üzere uyarıcı ve uyuşturucu ile mücadelemiz kararlılıkla sürmekte, gençlerimizi ve yavrularımızı bu illetten uzak tutmak için 7/24 var gücümüzle çalışmaktayız. Bu bağlamda İçişleri Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen "En İyi Narkotik Polisi: Anne" projesi uyuşturucu ile mücadelemizde önemli bir yer tutmaktadır.
Öğrencilerimizin güvenliğinin sağlanması, sağlığının korunması amacıyla; Kent güvenlik sistemine entegre edilen okul güvenlik kameraları titizlikle takip edilmeye devam edecektir. Okul önleri ve yakın çevrelerinde alkol ve tek sigara satılmasını önleyici tedbirler alınacaktır. Okul çevrelerinde kahvehane, kafe, internet salonu gibi yerlerde narko-tim, asayiş uygulamaları büyük bir hassasiyetle yapılacaktır.
Öğrencilerimizle birebir iletişim halinde olan kantin görevlileri ve servis sürücüleri denetlenecek olup, Sağlık Bakanlığı'nın salgın tedbirlerine göre bir gelişme yaşanması halinde maske, dezenfektan, hijyen malzemelerinin temini de yapılacaktır.
Okul güvenliği ile ilgili yapılacak trafik, asayiş, hijyen uygulamalarıyla bizim yegâne amacımız okul çağındaki çocukların ve gençlerimizin eğitim-öğretimini güvenli ve sağlıklı bir ortamda sürdürmesidir. Sizler de çocuklarınızın eğitim-öğretim hayatı boyunca öğretmenlerimizi elinizden geldiğince destekleyin. Okul idareleri ve öğretmenlerimiz ile yakın bir iş birliği içinde olmaya gayret gösterin. İnanıyorum ki bu birliktelik ruhuyla ortaya çıkacak güç, eğitim kalitemiz daha da artıracak, güvenlik sorunlarını da en düşük düzeye indirecektir.
Okul güvenliği konusunda yapılan ve yapılacak tüm bu çalışmalarda emeği geçen gerek emniyet ve jandarma teşkilatımıza gerekse milli eğitim çalışanlarına ve tüm mesai arkadaşlarıma sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum” dedi.
Vali Çelik’in konuşmalarının ardından toplantı, okul aile birliği başkanlarının soru ve görüşlerinin alınması ile son buldu.
Toplantıya, Niğde Valisi Cahit Çelik’in yanı sıra Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, İl Jandarma Komutanı J. Albay Gürol Okyar, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, ilgili kurum ve okul müdürleri, öğretmenler ve okul aile birliği başkanları katıldı.
(Dahi GEDİK)
WhatsApp Image 2023-09-13 at 17.06.41
WhatsApp Image 2023-09-13 at 17.06.41 (1)
WhatsApp Image 2023-09-13 at 17.06.17
WhatsApp Image 2023-09-13 at 17.06.05
WhatsApp Image 2023-09-13 at 17.06.05 (1)