Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde (NÖHÜ) 2023-2024 eğitim-öğretim yılı seçmeli Pedagojik Formasyon Eğitimi başvuruları 1 Eylül’de (yarın) başlıyor. 
Üniversitenin gerekli birimleri tarafından pedagojik formasyon için 318 öğrenci kontenjanı belirlendi. Başvuru için son tarih 15 Eylül olarak belirlenirken, sonuçların 25 Eylül tarihinde açıklanacağı bildirildi.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Pedagojik Formasyon Eğitimi takvimi belli oldu. 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Seçmeli Pedagojik Formasyon Eğitimi başvuruları 1 Eylül’de başlıyor. Yüksek Öğretim Kurumları Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına İlişkin Çerçeve Usul ve Esasları yerine getiren ve Pedagojik Formasyon Eğitimi seçmeli derslerini almak isteyen öğrenciler, 15 Eylül tarihine kadar başvuruda bulunabilecek. 
2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Güz yarıyılında Pedagojik Formasyon Eğitimi seçmeli derslerini almak isteyen öğrenciler, Eğitime Giriş dersi için 3. yarıyıldan, Sınıf Yönetimi ve Özel Öğretim Yöntemleri dersi için 5. yarıyıldan, Öğretim Teknolojileri dersi için ise 7. yarıyıldan ders alabilecek.  
Ayrıca 2023-2024 Akademik yılında 3. ve 4. sınıfa devam eden öğrenciler, normal devam ettikleri dönemlerdeki pedagojik formasyon seçmeli dersleri yanında alt dönemlerdeki pedagojik formasyon seçmeli derslerini de alabilecek. 
25 EYLÜL'DE BELLİ OLACAK
Başvurular yüz yüze ve dijital ortamdan gerçekleştirilebilecek. Buna göre öğrenciler yazılı olarak dilekçe ile elden ya da İstek Yönetim Sistemi (İYS) üzerinden başvuru yapabilecekler. Formasyon eğitimi için başvuran öğrenciler not ortalamasına göre kontenjan sayısı kadar büyükten küçüğe doğru sıralanarak belirlenecek ve 25 Eylül tarihinde formasyon eğitimi alacak öğrenci listeleri ilgili akademik birimin Web sayfalarında ilan edilecek. 
Niğde Merkez ve Bor İlçesindeki öğretmen sayısı ile Üniversitedeki Eğitim Fakültesi lisans mezunu akademik personel sayısına göre 2 sınıf için 60, 3'ncü sınıf için 71, 4'ncü sınıf için 187 olarak toplamda 318 öğrenci kontenjanı belirlenirken, 2. 3. ve 4. sınıflarına ayrılan kontenjanların dolmaması halinde kalan boş kontenjanlar diğer sınıf kontenjanlarına aktarılacak. 
Yerleştirme işleminden sonra bölüme ya da programa ayrılan kontenjanın dolmaması halinde ise boş kalan kontenjan öncelikle ilgili alan bünyesinde mevcut diğer bölümlere ve programlara aktarılacak.  Kontenjan dahilinde sıralamaya girerek Formasyon Eğitimi almaya hak kazanan öğrencilerin 2023-2024 Güz yarıyılında alması gereken formasyon dersleri, öğrencilerin ders kayıtlarına ekle-Sil tarihlerinden sonra OGRİS otomasyon sistemi tarafından eklenecek.  
(İbrahim UGUN)