NÖHÜ’den AB İklim Değişikliği Uyum Projesi NÖHÜ’den AB İklim Değişikliği Uyum Projesi

Niğde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Umut Zeybek, Niğde’de 2023 yılı içerisinde doğum yapan bin 724 anneye 775 bin 36 Türk Lirası doğum yardımı yapıldığını söyledi.
Niğde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zeybek, Niğde’de doğum yardımı başvurularının 15 Mayıs 2015 tarihi itibariyle başlayarak halen devam ettiğini belirterek, ay içerisinde başvuru yapanların hesabına doğum yardımı paralarının yatırıldığını belirtti.
Birinci çocuk için 300, ikincisi için 400, üç ve sonrası için de 600 liranın bir defaya mahsus verildiğini ifade eden Zeybek, ancak geçmişte 2 çocuğu bulunan, 15 Mayıs itibariyle de yeni bir bebek sahibi olan kişiye, 3 çocuk parası yani 600 lira verildiğini, bu şekilde geçmişte doğan çocukların sıralamaya dahil edildiğinin de altını çizdi.
Niğde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zeybek, doğum yardımı şartlarını şu şekilde sıraladı: “Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.  Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılıyor. Başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ve yurt dışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılmaktadır” şeklinde konuştu.
(Dahi GEDİK)