Çember operasyonunda 4 bin 951 firari yakalandı Çember operasyonunda 4 bin 951 firari yakalandı

Niğde’de Ali ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere uyan 770 çocuk için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED)hizmeti verildi ve bugüne kadar toplam 19 milyon 414 bin 618 TL destekleme ödendi.
SED Destekleri hakkında açıklamada bulunan Niğde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zeybek,“ Niğde'de Koruyucu Aile Hizmeti kapsamında 38 koruyucu ailemizin yanında 47 çocuğumuz bulunmaktadır. Sosyal ve Ekonomik yoksunluk içerisinde bulunan ve Bakanlığımız tarafından belirlenen kriterlere uyan ailelere her ay ortalama 770 çocuğumuz için Sosyal ve Ekonomik Destek hizmeti vermekteyiz. Bu çocuklar için vatandaşlarımıza ödediğimiz rakam 2023 yılı içerisinde toplam 19 milyon 414 bin 618 TL’dir" dedi.
SED NEDİR?
Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere, çocukların aile ortamından ayrılmadan sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması amacıyla yapılan nakdi ve psiko-sosyal destektir.
SED HİZMETİNİN AMACI VE İÇERİĞİ NEDİR?
Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile ve psiko- sosyal destek sistemidir.
EKONOMİK DESTEK HİZMETİ NASIL YAPILIYOR?
Ekonomik destekler süreli ve geçici olmak üzere nakdi olarak yapılmaktadır. Geçici ekonomik destek yılda bir, en fazla 2 defa yapılır. Süreli ekonomik destek ise onayda belirtilen süre boyunca her ay yapılmaktadır.
SED HİZMETİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?
Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden yararlanabilmek için koşullar; Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar. Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar. Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler. Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları. Talepler, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilmekte ve inceleme sonucu uygun görülenler desteklenmektedir.
(Dahi GEDİK)