Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) 14 Ekim 2023 tarihinde Niğde Merkez Ömer Halisdemir meydanında binlerce çocuğu katılabileceği ‘11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Kapsamında UCİM Çocuk Şenliği’ düzenleyecek.
Niğde UCİM Temsilciliği düzenlenecek etkinlikle ilgili yapılan açıklamada; ‘’Dünya Kız Çocukları Günü, her yıl 11 Ekim'de dünya çapında kutlanan bir gündür. 2012'de Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla, kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla kutlanmaya başlamıştır. UCİM NİĞDE İl Temsilciği olarak Merkez’e bağlı Çiftlik kasabasında bilinçlendirme amaçlı coşkulu şenlik düzenlenirken ailelere bilgi verilmiştir. 14 Ekim 2023 tarihinde Niğde Merkez Ömer Halisdemir meydanında binlerce çocuğu katılabileceği “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Kapsamında UCİM Çocuk Şenliği’’ düzenlenecektir.” ifadelerine yer verdi.
UCİM DERNEĞİ TEMSİLCİLİKLERİ ORTAK BİR MESAJ VERİYOR
UCİM Derneği, “ Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Cinsel İstismara Karşı Birlik Olma Zamanı, toplumsal cinsiyet eşitliği, sadece bir insan hakkı meselesi değil, aynı zamanda daha adil, sürdürülebilir ve barış dolu bir dünya inşa etmek için bir gerekliliktir. Kız çocuklarına eşit fırsatlar sunmak, onların geleceğini ve toplumlarımızın geleceğini güçlendirmek demektir. Eğitim, sağlık hizmetleri ve liderlik pozisyonları gibi alanlarda cinsiyet ayrımcılığına son vermek için birlikte çalışmalıyız. UCİM olarak cinsiyet temelli şiddeti önlemek ve kız çocuklarını güvende tutmak için çalışmalar yapılmasının artırılmasını umuyoruz. Kız çocuklarının cinsel istismarına karşı daha hassas ve bilinçli hale getirmeye çaba göstermenin önemini vurgulamak da istiyoruz.
Cinsel istismara karşı sıfır tolerans ilkesini benimsemeliyiz. Kız çocuklarının cinsel istismara uğraması kabul edilemezdir ve bu tür suçlarla mücadele etmek hepimizin sorumluluğundadır. Bilinçli olmalı, suçluları adalete teslim etmeli ve kahraman çocuklarımıza her türlü desteği sağlamalıyız.
Dünya Kız Çocukları Günü, birlikte hareket etme ve değişimi başlatma zamanıdır. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve cinsel istismara karşı mücadelede birlikte çalışarak, daha adil, güvenli ve eşit bir dünya inşa edebiliriz. Kız çocuklarının haklarına saygı göstermek, insan haklarını savunmak anlamına gelir ve bu mücadelede birlikte hareket ederek başarabiliriz.
Unutmayalım ki, her kız çocuğu geleceğin lideri, bilim insanı, sanatçısı veya değişim yaratıcısı olabilir. Onlara eşit fırsatlar sunarak, bu potansiyeli gerçeğe dönüştürmelerine katkı olmalıyız.
UCİM Derneği olarak, dünya genelindeki kız çocuklarının haklarına saygı göstermeye ve desteklemeye devam edeceğimizi taahhüt ediyoruz. Hep birlikte, daha eşit ve adil bir dünya için çalışmaya devam edelim.” Bilgilendirmesinde bulundu.
(Dahi GEDİK)