Gürer: Et ve sütte tehlike sinyalleri Gürer: Et ve sütte tehlike sinyalleri

Gündemden düşmeyen deprem olaylarına bir yenisi daha eklenirken, son olarak Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye'nin depreme karşı en güvenli 21 ili sosyal medya hesabından açıklarken, Niğde ile ilgili bilgilere de yer verdi.
Kahramanmaraş merkezli 11 ili ciddi etkileyen ve Niğde gibi çevre illerde de hasarlara sebep olan iki büyük depremin izleri silinmeye çalışılıp yaraları sarılmaya devam ederken, bölgede ağır hasarlı binaların yıkımı ve yeni konutların inşası sürerken, son aylarda hangi illerin deprem bakımından daha güvenli olduğu sürekli bir tartışma konusu olmaya devam etti.
ŞEHİRLERİN DEPREM İNCELEMESİ ÖNEMLİ
Bazı iller güvenli listesinde olsa dahi kentlerin depreme dayanaklığının veya etkilerinin ne olacağının verilerini toplamak üzere çalışmalar başlatılmış, bölge illerimizden Aksaray’da Niğde’nin aksine bu çalışmalara dahil edilmişti. Tüm şehirlerin deprem raporlarının olası bir duruma karşı ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından hazırlanmasının ne kadar öneli olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu.
NİĞDE’NİN DE ARALARINDA YER ALDIĞI LİSTE PAYLAŞILDI
Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Konuya ilişkin paylaşımında, Niğde, Kırklareli, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Samsun, Giresun, Ordu, Trabzon, Rize, Artvin, Mardin, Siirt, Batman, Şanlıurfa, Mersin, Antalya, Konya, Karaman, Nevşehir ve Ankara'nın güvenli olduğunu ifade etti.
SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTI
Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ercan, yıkıcı deprem bakımından Türkiye'nin en güvenli önde gelen illerini açıkladı.
O PAYLAŞIMDA YER ALAN İFADELER
Ercan, yaptığı paylaşımda, "Yıkıcı deprem bakımından Türkiye'nin en güvenli önde gelen illeri: Kırklareli, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Samsun, Giresun, Ordu, Trabzon, Rize, Artvin , Mardin, Siirt, Batman, Ş.Urfa, Mersin, Antalya, Konya, Karaman, Niğde, Nevşehir, Ankara." ifadelerini kullandı.
(Murat ÜMRANLİOĞLU)