Niğde Barosu Başkanlığı yaptığı basın açıklamasıyla İsrail Filistin çatışmasını büyük bir kaygıyla takip ettiklerini belirterek, Savaş Suçunun İşlenmesine karşı tüm İnsanlığı ortak tepkiye davet etti.
Baro Başkanlığı yazılı basın açıklamasında, “7 Ekim tarihinden itibaren İsrail ve Filistin arasında başlayan ve her geçen gün artarak devam eden çatışmaları büyük bir kaygıyla takip ediyoruz.
İsrail’in Gazze’ye karşı gerçekleştirdiği bombalı saldırılar neticesinde en son edindiğimiz bilgilere göre yüzlerce bebek ve çocuk olmak üzere binlerce sivil hayatını kaybetmiş ve binlerce sivil de yaralanmıştır.”İsrail hükümetinin Gazze’ye karşı gerçekleştirdiği bombalı saldırıların yanı sıra Gazze’nin her taraftan abluka altına alınması neticesinde uluslararası yardım kuruluşları tarafından gönderilen insani yardımların Gazze halkına ulaşmaması yine İsrail Hükümeti tarafından Gazze’deki elektrik ve suyun kesilmesi yaşanan insani dramın daha da artmasına neden olmaktadır.
Gazze halkı günlerdir bombalı saldırılara maruz kalırken en temel ihtiyaç maddesi olan sudan da mahrum bırakılmıştır. Bombalı saldırılar sonucu Gazze kentinin altyapısı büyük bir zarar gördüğü için patlayan kanalizasyonlardan cadde ve sokaklara akan lağım suları nedeniyle birçok bulaşıcı hastalığın baş göstermesi an meselesidir. Hastanelerin boşaltılması ve elektrik kesildiği için tıbbi hizmet verilememesi yaşanan trajediyi daha da artırmaktadır.” Sözlerini kullandı.
GAZZE’DE TÜM DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE İNSANLIK YOK EDİLMEKTE!
Niğde Barosu açıklamasının devamında ,”İsrail Devletinin bir haftadan beri Gazze’de gerçekleştirdiği saldırılarda bir devlet gibi değil bir terör örgütü gibi davranması uluslararası hukuku tanımadığını gözler önüne sermektedir. İsrail Devleti Gazze’de savaş suçu işlemektedir.
Gazze’deki saldırılar nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ihlal edildiği gibi savaş bölgelerinde ve işgal altında yaşayan sivilleri korumayı taahhüt eden 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesi de ihlal edilmektedir. Gerek Gazze’de gerekse dünyanın neresinde olursa olsun başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere sivillere yönelik gerçekleştirilen tüm saldırıları; saldırılar kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun en sert şekilde kınıyoruz. İsrail Devletinin Gazze’de gerçekleştirdiği savaş suçunun sonlandırılması, uluslararası hukukun uygulanması; İsrail ve Filistin arasındaki sorunun adil, kalıcı ve kapsamlı bir şekilde çözümlenerek iki devletli yapının sağlanması açısından tüm insanlığı bu hususta ortak mücadeleye davet ediyoruz. İfadeleriyle açıklamayı tamamladılar.
(Dahi GEDİK)