Kadınlar ‘Kudüs’te İnsanlık ölmesin’ dedi Kadınlar ‘Kudüs’te İnsanlık ölmesin’ dedi

Mevsim değişikliklerinin hızla devam ettiği bu süreçte yazın oldukça sıcak ve mevsim başında oldukça yağışlı bir süreç geçiren Niğde için bu kes yaklaşık 4 bin 200 km uzaktaki İngiltere’den “çetin kış” uyarısı geldi.
Önceki gün İngiltere'den bazı illeri kapsayarak Türkiye’ye beklenmedik bir hava uyarısı geldi. İngiliz hava tahmin modeli Ukmo, Türkiye'yi yoğun kar fırtınasıyla sarsacak bir kış mevsimine hazırlıklı olunması gerektiğini belirtirken iç Anadolu illerinden Niğde’nin de bundan nasibini alacağını işaret etti. Uyarılan iller arasında ise Niğde başta olmak üzere Yozgat, Nevşehir, Aksaray, Karaman, Kayseri ve Sivas yer aldı.
METEOROLOJİ UZMANLARINA GÖRE KAR BEKLENTİSİ
Eylül ayının gelmesiyle birlikte, hava durumu konusundaki merak arttı. Yazın sıcaklarını yavaş yavaş geride bırakırken kış hazırlıkları da bir taraftan devam ediyor.  Yalnız İngiltere’den yapılan uyarıya göre bu kış hem Niğde için hem de bölge kentleri için oldukça çetin geçeceği benziyor. Bazı uzmanlara göre ise bu kış İç Anadolu illeri için hem sert hem de uzun geçmesi beklendiği gelen bilgiler arasında yer aldı. Meteoroloji kuruluşları ve uzmanlarının bu konudaki öngörüleri ve çalışmalarından ne kadarı doğru çıkar net olarak bilinmemekle birlikte vatandaşların ve kış hazırlığında baş çeken kurum ve kuruluşların her ihtimale karşı önlemlerini almaları oldukça önemli bir durum.
(Murat ÜMRANLİOĞLU)