Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı 2 milyon 177 bin 880 çiftçinin bulunduğunu açıkladı.
CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, çeşitli nedenlerle ÇKS’ye kayıt yaptıramayan çiftçi sayısındaki artışa dikkat çekmek amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığına soru önergesi yöneltti.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:
“ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısı kaçtır? ÇKS yaptıran kişilerin tamamı tarla bitkileri üreticisi midir?
Bağ ve bahçeye sahip üreticiler bu sayıya dâhil midir?
Ziraat odalarına kayıtlı toplam üye sayısı kaçtır, ÇKS’ye kayıt yaptırıp tarlasını kiralayan çiftçi sayı kaçtır, SGK primi ödemeye devam eden çiftçi sayısı kaçtır?”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan İbrahim Yumaklı, 2022 üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının 2 milyon 188 bin 880 olduğunu açıkladı.
Bakan Yumaklı, “ÇKS’de kayıtlı çiftçiler tarafından üretim yapılan arazilerin vasıfları arasında; tarla, bağ-bahçe olduğu gibi diğer arazi vasıflarına sahip Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği’ndeki koşulları sağlayan çiftçiler tarafından üretim yapılan araziler de bulunmaktadır” açıklamasında bulundu.
ÇİFÇİ SAYISI
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “AKP iktidarları döneminde tarımda sorunlar arttı. Tarım arazisi daraldı. Çiftçi sayısı azaldı. Kırsal ciddi göç verdi. Çiftçilik gençlerde tercih edilmez oldu. Sürekli tarımda uygulama değişti. Tarım Kanunu çıktı. 21. maddede Milli Gelirin %1’inin çiftçiye verileceği belirtildi. Uygulamada ise yarısı verildi. Bakanlar değişti. Tarımda sorunlara sürekli çözüm getirileceği açıklandı.20 yıldır sorunlar azalmadı. Uygulamalar değişti. Bir Bakanın yaptığını diğeri bozdu. Tarım deneme tahtasına döndü. Yönetilememe sorunu çiftçiye yansıdığı gibi raftaki ürün fiyatına da yansıyor. Bu arada verilerde de ciddi tutarsızlıklar var. 2 Ocak 2023 itibarıyla çiftçilerin 2 milyon 824 bin 44 ÇKS belgesi oluşturduğunu dönemin Bakanı Vahit Kirişçi açıklamıştı. Bakan İbrahim Yumaklı, 2022 üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının 2 milyon 188 bin 880 olduğunu bildirdi. İki veri arasında   664 Bin 164 çiftçi sayısı farkı var. Bu durumda iki günde mi bu kadar çiftçi artışı oldu?” dedi.
ÇKS kaydı olmayan çiftçilerin, üretimin içinde yer almalarına rağmen, TARSİM’e de kayıt yaptıramadığını aktaran Ö. Fethi Gürer, “Bu şekilde çok sayıda üretici, doğal afetlerde zarar gören çiftçilerin zararlarının karşılanması noktasında ÇKS şartı kaldırılmalıdır. Doğal afet yaşayan çiftçilerin ÇKS olsun olmasın zararları karşılanmalıdır” diye konuştu.
(Dahi GEDİK)