NÖHÜ’den AB İklim Değişikliği Uyum Projesi NÖHÜ’den AB İklim Değişikliği Uyum Projesi

Niğde'de 19 Eylül Gaziler Günü gerçekleştirilen törenle kutlandı.
Cumhuriyet Meydanında düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Cahit Çelik, Belediye Başkanı Emrah Özdemir ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şube Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.
GAZİLİK, ŞEHİTLİKTEN SONRA GELEN ONURLU BİR UNVANDIR
Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şube Başkanı Hasan İpek yaptı. İpek konuşmasında, “Bugün ülkemizin her yerinde on dokuz Eylül Gaziler Günü nedeniyle başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Kurtuluş Savaşı sırasında vatanı için bedel ödeyen kahraman gazilerimizi anma amacıyla toplanmış bulunmaktayız. Gazilik, şehitlikten sonra gelen onurlu bir unvandır. Savaşta ölenlere şehit, savaşa katılarak büyük yararlılık gösterenlere gazi denir. Gazilerimiz, şehitlerimizle birlikte bu vatanı yurt edinmemizde, vatanın korunmasında her türlü güçlüğe göğüs germişlerdir. Gerek gözlerini bile kırpmadan can vermeye hazır olduklarından emin olun. Biz bugün gazi unvanını taşıyorsak, yarın ise şehit olmaya hazırız. Ulusumuzun tarihinde İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik onuru vardır. Her Türk bu onurlara kavuşmak için ulusu, yurdu Bayrağa ve kutsal değerleri için savaşmaktan asla kaçınmaz. Tarih boyunca atalarımız her dönem düşmanla mücadele etmiş ve yurtta düşmandan atmıştır. Yapılan savaşlarda yüz binlerce insanımız can verirken bir o kadarı da cephede yaralanmıştır. Türk milleti bunun en güzel örneğini Atatürk'ün önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı'nda yazmıştır. Ya istiklal ya ölüm sözü. Bunu en güzel anlatan sözlerdendir. Türk tarihi böylesine kahramanlık günleriyle doludur. Bu kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Sakarya Muharebesinde gösterdiği üstün başarısıyla 1921 yılında gaziliğe değer bulunmuştur. Gazilerimize hak ettikleri değeri vermeliyiz. Onları her zaman ve her yerde onurlandıracak davranışlarda bulunmalıyız. Bu duygu ve bu duygularla bizlere bu büyük gururu armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi ve hayatını kaybeden kahraman gazilerimizi rahmet, dua ile anıyor, hayatta olan gazilerimize de sağlıklı ömürler diliyorum.” Sözlerine yer verdi.
Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlen törene, Niğde Valisi Cahit Çelik, Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Ufuk Mustafa Süren, Niğde İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, Niğde İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Gürol Okyar, protokol üyeleri, Gaziler Derneği Başkanı Hasan İpek, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ömer Demir, gaziler, askeri erkân, resmi kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.
(Dahi GEDİK)
DSC_0336
DSC_0330
DSC_0332
DSC_0334