Niğde Belediyesi’nin Niğde Valiliği ile birlikte düzenleyeceği Gastronomi Festivali yarın Kortej Yürüyüşü ile start alıyor. 3 gün sürecek festivalde ünlü sanatçılar Niğdeliler ile buluşacak. Festivalde, dünya çapında tanınmış şeflerin yanı sıra, gastronomi tutkunlarının da katılımıyla gerçekleştirilecek olan festivalde, yemek pişirme ve yemek yeme yarışmaları düzenlenecek.
KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ
Vatandaşların dört gözle beklediği 3’ncü Niğde Gastronomi Festivalinin startı yarın saat 16.00’da Derbent Kavşağından kortej yürüyüşüyle verilecek. Festivalin açılış töreninin ardından Jandarma Bando Komutanlığı Askeri Mehteran Bando Takımı ve Jandarma Üzüm Salkımı gösterimi sunulacak.
SEMİCENK GELİYOR
Protokol konuşmalarının ardından sanatçı Semicenk, Festival alanı olarak belirlenen Niğde Belediyesi Kültür Merkezi’nin yanındaki alanda saat 20.00’de konser verecek.
Festivalin 2. günü olan 7 Ekim Cumartesi günü ise program saat 10.00’da Gastroshow ile başlayacak. Programda düğün yemekleri yapılıp vatandaşlara dağıtılacak.
5 TONLUK KAZANDA NİĞDE PİLAVI
Gastronomi ve Turizm Zirvesinin ardından 51 çeşit ürünle 5 tonluk dev kazanda Niğde pilavı yapılıp katılımcılara dağıtılacak.
Yemek yeme yarışmasının ardından Zeki Açıkgöz, yöresel elmalı yemeklerle ilgili Workshop sunumu gerçekleştirecek. Aynı gün Guinness Baklava Rekortmeni Mahmut Dolmacı tarafından, lokumdan Türk Bayrağı yapılıp vatandaşlara dağıtılacak.
ZARA HAYRANLARIYLA BULUŞUYOR
Türk Halk Müziğinin sevilen sesi Zara’nın vereceği konser ise saat 20.00’de başlayacak.
Festivalin 3. günü olan 8 Ekim Pazar günü ise 10.00 ile 16.30 saatleri arasında Yemek pişirme yarışmaları düzenlenecek.
SEFO HAYRANLARI HAYDİ FESTİVALE
Aynı gün gastronomik ürünlerin yer aldığı sergi açılacak ve halkın katılımıyla yemek yeme yarışması gerçekleştirilecek. Saat 18.00’de Tefo-Seko’nun sahne alacağı festival alanında, ünlü sanatçı Sefo ise 20.00’de hayranlarının karşısına çıkacak.
BAŞKAN ÖZDEMİR’DEN FESTİVALE DAVET
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, zengin içeriği ile dolu dolu geçecek olan festivale tüm vatandaşların davetli olduğunu belirtti.
Niğde ve Osmanlı yemeklerinin yanı sıra, dünyanın pek çok yöresine ait yemeklerinin tanıtımının yapılacağı festivalde, Niğde’nin yeme içme kültürünün de tanıtılacağını belirten Başkan Özdemir; “Niğde’mizi her yönüyle tanıtmaya devam ediyoruz. Şehrimizi festivaller şehri haline getireceğimizi açıklamıştık ve son 3 yılda gerçekleştirdiğimiz çok sayıda festival ile bunu başardık. Bunda sonraki süreçte de Niğde’mizin ve Niğde’mize ait tüm güzelliklerin tanıtılması için yeni yeni festivaller düzenlemeye devam edeceğiz’’ dedi.
(İbrahim UGUN)
Niğde Gastronomi Festivals