Niğde’nin en eki kalaycılarından Mehmet Kaya bakır eşyalara işlediği kalayı ile tanınıyor. Burhan mahallesinde ikamet eden Mehmet Kaya 60 yıldır bakır eşyalara işlediği kalayı ile bilinirken, aynı zamanda kentte de mesleğin son temsilcilerinden biri olma kimliğini taşıyan Pala Mehmet usta kalaycılığı yaşatmaya çalışıyor.
Sabahın ilk ışıkları ile dükkanına giden usta kalaycı Pala Mehmet, mesleğe başladığı ilk günkü heyecanla şekil verdiği bakır kazan ve tavaları ateşte kalayla parlatıyor. Şehirde yarım asırdan fazladır mesleğini sürdüren Pala Mehmet usta müşterilerin getirdiği bakır mutfak eşyalarını geleneksel yöntemlerle yeni görünüme kavuşturuyor. Gelişen teknolojiyle kalaycılığın her yıl biraz daha önemini yitirdiğini belirten Pala Mehmet, bu mesleğin yok olmaya yüz tuttuğunu ve kendisinden sonra bu mesleği yapacak kimsenin de olmadığını üzülerek ifade etti.
Kalaycılığın eskisi kadar rağbet görmediği için kaybolmaya yüz tuttuğunu dile getiren Pala Mehmet; ‘’Bu mesleğe 7-8 yaşlarında bir arkadaşım sayesinde başladım. On senede ancak öğrenebildim. Görüldüğü kolay bir meslek değil. Şu an bu mesleğe meraklı adam bulamıyoruz. Kimse öğrenmeye heves etmiyor. Ben tek başıma çalışıyorum. Tek başıma zorlansam da çırak yetiştirmek istemiyorum. Ölmüş bir sanat kalaycılık, yetiştireceğim kişi aç kalır. Şimdiki gençlere kalaycılık mesleğini önermem. Hem zor hem de ekmek yiyemez.” dedi.
Pala Mehmet usta yaptığı işin süresinin bakıra göre değiştiğini dile getiriyor. Bu işin yapım süresi bakırdan bakıra değişiklik gösterir. Kimisi yarım saat sürer, kimisi üç dört saat. Çok zor bir meslek herkes üstesinden gelemez dedi.
(Haber Merkezi)