Niğde S.S. 51 Nolu Özel Halk Otobüsü Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Rıdvan Eryiğit, kısa süre önce bazı illerdeki şehir içi ulaşım sağlayan kooperatifler gibi kendilerinin de 65 yaş üstü ücretsiz biniş uygulamasını kaldıracaklarını söyledi.
YAŞLILARIMIZI VE ENGELLİLERİMİZİ BİZ DE ÇOK SEVİYOR VE SAYGI DUYUYORUZ
Kooperatif Başkanı Eryiğit açıklamasında; ‘Ücretsiz taşıma konusunda beklentilerimizi dile getirdiğimiz açıklamamızdan sonra yapılan paylaşımların ve haberlerin altındaki yorumlara baktığımızda toplumun çok büyük bir bölümünde ücretsiz taşımaya kesinlikle bir düzenleme getirilmesi yönünde beklenti oluştuğunu gözlemledik. Demek ki verilen bu hak amacını aşmış ve toplu taşımayı kullanılamaz hale getirmiştir. Ücretsiz seyahat hakkının kanunla verildiğini bizler de biliyoruz. Yaşlı ve engellilerimizi bizler de çok seviyor ve saygı duyuyoruz’ dedi
ESNAFIN HAKKI NE OLACAK?
Dünyada örneği olmayan özel sektörde ücretsiz hizmet uygulamasında neden tüm yük esnafa bırakılmıştır? Bakanlık tarafından ‘biz gelir desteği veriyoruz’ açıklamasındaki gelir desteği iki günlük taşımayı bile karşılamamaktadır. İşletme giderlerinin tamamındaki olağanüstü artışlar, arıza yapan aracı bile yaptıramadığı için, imkânlar el vermediği için, borç batağında olduğu için ve şoför bulamadığı için çalışamayan araçlar, borcunu ödeyemediği için icralık olan esnaflar.
Bu tür düzenlemeler yapılırken özel sektör boyutunun da düşünülmesi gerekmez midir?
Göz göre göre bir esnaf grubunun yok olmasına izin verilmemeli, ücretsiz taşımadan faydalanan kitle sayıca çok fazla diye düşünülerek uygulamanın devamında ısrar edilmemelidir.
ÜCRETSİZ BİNİŞ KARTLARI 15 EKİM’DE KAPATILACAK
Çözüm önerilerimizden de anlaşılacağı üzere amaç; verilen hakkın geri alınması değil, amacına uygun kullanılmasını sağlayarak bir kesimi mutlu eden uygulama nedeniyle mağdur olan toplumun geri kalan kısmı ile birlikte esnaflarımızın da yaşadığı sıkıntıları gidermektir dedi.
Gelir durumu gözetilmeden verilen ve toplumun büyük bir kesiminde rahatsızlık oluşturan bu duruma ve esnaflarımızın uğradığı haksızlığa, hiçbir kesimi mağdur etmeyecek önerilerimiz dikkate alınarak kalıcı çözüm üretilmelidir.
En önemlisi de esnaflarımızın da bu halkın bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenlerle bir çözüm olmaması halinde Türkiye genelinde alınan kararla 15 Ekim de ücretsiz seyahat eden vatandaşlarımızın seyahat kartları kapatılacaktır.
(Dahi GEDİK)
Rıdvan Eryiğit_Twitter hesabından