İlkokul öğretmeninin hastalanması üzerine beyin cerrahı olmaya karar veren ce 200’aşkın bilimsel çalışmaya imza atan TÜBİTAK Bilim Ödülü sahibi Beyin Cerrahı Pro. Dr. İsmail Hakkı Aydın Niğde Haber Gazetesi okurları için bilgi ve birikimlerini paylaşacak.
İSMAİL HAKKI AYDIN KİMDİR?
İsmail Hakkı Aydın 1954 yılında Trabzon’da doğdu. Lise tahsilini Trabzon’da tamamlayan yazar Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra, Beyin Cerrahisi alanında asistanlığa başladı. Asistanlık ile birlikte İstanbul Üniversitesi Nöroşirurji Kürsüsünde ihtisasına devam etti. 
Zürich’te Mikro Nöroşirurji Merkezinde Öğretim Üyesi olarak görev yaptı. 1984 yılında Ülkeye döndü ve Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Ana Bilim Dalı Başkanlığına getirildi. 
Türkiye de ilk olan Nöroşirurji laboratuvarını kurdu. Dünyanın birçok ülkesinde farklı zamanlarda araştırmalar yapan Aydın, ülkemizin başarılı bilim adamlarından birisidir.
İSMAİL HAKKI AYDIN’IN SAHİP OLDUĞU BAZI ÖDÜLLER
•1990 yılında TÜBİTAK Ödülü
•1991 A.B.D Congress of Neurological Surgeons'un INTERNATIONAL FELLOW'u ve F.C.N.S. unvanı
•1991 Türk Nöroşirurji Araştırma Ödülü
•Amerika Strok Konseyi tarafından Uluslararası Bilim Adamı ve F.I.C.A payesi verildi.
•Nöroşirurji Sürekli Tıp eğitimi Kredi ödülleri A.B.D
•Congress of Neurological Surgeons yönetim kurulu üyeliğine seçildi;
•2001 yılında Hindistan Dünya Bilimine katkısı sebebi ile Kristal Küre ödülüne layık görüldü
Uluslararası birçok alanda ülkemizin gururu olan Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın edebi hayatında da birçok kitaba imza atmıştır. 
İSMAİL HAKKI AYDIN’IN EDEBİ YAŞAMII
İsmail Hakkı Aydın beyin cerrahi olarak kendi alanında bilgilerini sunan eserleri kaleme almıştır. Akademik kariyerinin yanı sıra musiki, karikatür, yazarlık, felsefe ve hat ile ilgilendi. Dergi ve gazetelerde eleştiri yazıları yazdı.
İsmail Hakkı Aydın’ın 100’ü aşan güftesi ile TRT repertuvarlarında yer alan sanat dalında oldukça başarılı örnekler vermiştir. 4 dil bilen İsmail Hakkı Aydın akademik ve edebi yaşamının yanında sanatsal alanda da oldukça başarılı işlere imza atmıştır. Aydın’ın şimdiye kadar yayınlanmış 27 kitabı bulunuyor.
Niğde Haber Gazetesi olarak çok değerli Bilim İnsanı, Beyin Cerrahı, düşünür, Edip, Şair, Güftekar, Mûsıkîşinas, Teolog, Filozof ve Hattat İsmail Hakkı Aydın hocamıza bilgi, birikim ve tecrübelerini okuyucularımızla paylaşacağı için şimdiden teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz.
(Dahi GEDİK)