Çanakkale Mobil Müzesi Niğdeli ziyaretçilerine, Ömer Halisdemir Meydanında kapılarını açtı.
Geçtiğimiz gün yani 9 Ekim Pazartesi gününden 11 Ekim Çarşamba gününe kadar Niğde’de hizmet verecek olan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Çanakkale Savaşları ve Mobil Müzesi ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.
KARATAŞ: 4 YILDA 1 MİLYONUN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ KABUL ETTİK
Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Çanakkale Savaşları ve Mobil Müzesi'nin proje koordinatörü Engin Karataş, mobil müze ile ilgili açıklamada bulundu.
Koordinatör Karataş “Müzemiz şu anda Ömer Halisdemir Meydanı'nda Niğde'de bulunmakta. Sabah 09.00 -17.00 saatleri arasında açık kalacak olan müzemiz halkımızın ziyaretine ücretsiz şekilde sergilenmektedir. Müzemiz 2020 yılında yola çıkmıştır. Çanakkale’den Alsancak'ın dalgalandığı her yer Çanakkale'dir. Ülkeyi baştan başa dolaşan müzemiz şu anda dördüncü türünü atmaktadır.4 yılda bir milyonun üzerinde ziyaretçi kabul ettik. Şu an 3 gün boyunca Niğde’de olacak müzemiz buradan sonra Diyarbakır'a doğru yola çıkacak. Burada yine bakanlığımızın festivali olan Diyarbakır Kültür Yolu Kültür Sur Yolu Festivali kapsamında orada halkımızın ziyaretine açılarak hizmet verecek. Müzemizin içerisini anlatmak gerekirse 7 ayrı vitrinimiz bulunmakta. Bu vitrinlerin içerisinde savaş eserleri, belgesel ve görseller bulunmaktadır. Çanakkale ruhunu özellikle gençlerimize, kardeşlerimize ve tüm halkımıza iletmek amacıyla hazırlanan bu müzemizde 7 ayrı vitrinde kronolojik bir sırayla ilerlenmektedir. Çanakkale Savaşı'nın başlangıcı Türk askeri, düşman askerleri, kara savaşları, deniz savaşları, kahraman komutanları ve dünden bugüne Çanakkale işlenmektedir. Tüm Niğde halkımızı ziyaretimize bekliyoruz” dedi.
PROJENİN AMACI
Proje kapsamında, Çanakkale’ye henüz gitmemiş olan, bu şanlı zafere ve mirasına tanıklık edemeyen insanlarımız için bir “Mobil Tır” konsepti geliştirilerek, ülkemizin tamamını gezerek hizmet verilmesi amaçlandı. Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi ile tarihi yarımadaya gelmemiş ve gelemeyecek olan dezavantajlı gruplara, bu miras ulaştırılmış olacaktır.
AL SANCAĞIN DALGALANDIĞI HER YER ÇANAKKALE’DİR
Çanakkale bir milletin doğduğu yer. Bir milletin vatanı için, geleceği için gözünü bile kırpmadan ölüme gittiği, genç yaşlı demeden omuz omuza savaştığı yer. Arkasına bile bakmadığı yer, tereddüt dahi etmediği yer. Bir milleti, millet yapan, adını tarihe destansı bir kahramanlık ve cesaret örneği ile yazdıran yer.
Çanakkale Savaşı, işte böyle bir hikâye ile 105 yıl önce yaşandı. Ama hiçbir zaman kalplerimizden, akıllarımızdan gitmedi. Hiç eksilmedi, “Çanakkale” denildiğinde yüreklerimizi sızlatan o his. Hiç eksilmedi, “Çanakkale” denilince bizler için kendisini sorgulamadan ateşe atanlara duyduğumuz saygı. İlk günkü gibi sıcak, ilk günkü gibi taze. İşte bu sebeple bu millet, hiç gitmese de o tarih yazılan şehre, en küçüğünden en büyüğüne kadar bilir Çanakkale’nin anlamını.
HEDEF KİTLE
Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’nin 81 ilimizde yer alan gençleri önceleyerek, tüm vatandaşlarımıza hizmet etmesi planlanmaktadır. Şehir meydanları ve belirlenen noktalarda faaliyet gösterecek olan Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi ile sahada yaklaşık 100 bin aktif temas ve 1 milyon dolaylı iletişim kurulmasının yanı sıra dijital mecralar üzerinden tüm ülkemizde ve dünyada farkındalık iletişimi kurulması amaçlanmaktadır.
(Dahi GEDİK)
Çanakkele Tırı_9 Ekim 4
Çanakkele Tırı_9 Ekim 3
Çanakkele Tırı_9 Ekim 2
Çanakkele Tırı Proje koordinatörü Engin Karataş 1