Niğde Esnaf ve Sanatkârlar Odası (NESOB) Başkanı Âlim Yeşil, Yeni eğitimi öğretim döneminin yaklaşmasıyla birlikte Okul alışverişine çıkmaya hazırlanan velilere tavsiye ve uyarılarda bulundu.
Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasına günler kaldığını belirten Yeşil, “11 Eylül'de başlayacak yeni eğitim öğretim sezonu için hazırlıklara başlayan milyonlarca veli, öğrencisi için alacağı kırtasiye ürünlerinin güvenli olup olmadığı telaşı da yaşıyor. Aile bütçesini döndürmeye çalışırken merdiven altı üretimle piyasaya sürülen ürünlerle yüz yüze kalıyor. Her yıl gündeme gelen kırtasiye ürünlerinin güvenliği konusunda denetimler sıklaştıkça, çocukların sağlığını tehdit eden ürün oranı da azalıyor. Ticaret ve Gümrük Bakanlığı'nın bu konuda verdiği mücadele sonuç vermeye başladığı rakamlardan anlaşılıyor” dedi.
VELİLERE TAVSİYE
Okul alışverişine çıkmaya hazırlanan velilere tavsiyelerde de bulunan Yeşil, şunları söyledi,“ bilinçlenen üretici ve ithalatçılar, kimyasallardan arındırılmış ürünleri sayesinde ve mevzuatlara uygunluk konusunda Gümrük Bakanlığı'nın örnek gösterdiği bir seviyeye geldi. Velilerden tek beklentimiz; ambalajlı, ithalatçısı ya da üreticisi belli, etiketli yani kimliği olan ürünleri satın almaları. Bu tip ürünler gönül rahatlığıyla kullanılabilir” Sözlerini de kullandı.
Güvenli ürün konusunda verilen mücadele sayesinde hem sağlıklı nesiller yetişmesi adına önemli bir adım atıldığını hem de ülke ekonomisine kaynak oluşturulduğunu vurgulayan Yeşil ayrıca ,“Türkiye'de üretim ve ithalatta güvenli ürün seviyesinin %97'ye ulaşması sayesinde Avrupalı ve Rus kökenli dünya markası birçok lisansör firma üretimlerini Çin'den Türkiye'ye taşıdı. Artık Türkiye üretiyor, dünyaya satıyor” şeklinde konuştu.
(Dahi GEDİK)