İYİ Parti Niğde İl Başkanı İbrahim Uzun, 2009 yılında dillendirilen ve ilerleyen süreçte kamuoyunda da zaman zaman yer bulan Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında da adı geçen Niğde’nin Ecemiş Suyuna, kentin ilerleyen süreçte kendi ihtiyacı olacakken 400 kilometrelik hat ile Konya’ya kadar götürülmesini doğru bulmuyoruz” dedi ve dönemin Bakanının “Ecemiş Suyu Niğde’nindir ve Niğde’de kalacak sözlerini hatırlattı.
Zaman zaman tartışmalara konu olan ve KOP Projesi kapsamına dahil edilen meşhur Ecemiş suyu, Niğde’den Akdeniz’e kadar bu hat üzerinde bulunan büyük bir ekolojik sistemin bir parçası olduğuna değinen ve gazetecilere açıklamada bulunan İYİ Parti Niğde İl Başkanı Uzun, son olarak önceki gün Niğde İl Koordinasyon Kurulu toplantısında yeniden ele alınan Ecemiş Suyu konusuna değerlendirmeler yaparak yetkililere de çağrıda bulundu.
KAYNAK NİĞDE’NİN, PAY  KONYA İLE AKSARAY’IN OLACAK!
Uzun, “Ecemiş Suyu Kaynaklarının Çevre Havzalara İçme Suyu Aktarımı Projesi” Niğde ile birlikte Aksaray ve Konya illerini de kapsadığını, 71 milyon metreküp su hacmi olan Ecemiş Çayı’ndan ise kaynağı Niğde’de olmasına rağmen sadece 21 milyon metre küpünün Niğde’ye ayrıldığını, geriye kalan 50 milyon metreküp su kaynağının ise Konya ile Aksaray’a pay edileceğini kabul etmediklerini söyledi.
BAKAN “ECEMİŞ SUYU NİĞDE’NİN VE NİĞDE’DE KALACAK” DEMİŞTİ
Dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılı Mart ayında Niğde’de düzenlenen “Tarım Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı” kapsamında Ecemiş Suyu ile ilgili "Ecemiş Suyu Niğde’nindir ve Niğde’de kalacak" şeklindeki sözlerini de hatırlatan İbrahim Uzun; “Görülen o ki verilen o sözler de kısa sürede unutulmuş. Dönemin Bakanı Pakdemirli’nin toplantıda söylediği bu sözüne karşılık salonda alkış tufanı kopmuş ve sevinçle karşılanmıştı. Geçen süreçte ise görülüyor ki Niğde ev sahibi olmasına rağmen kendi haklarını dahi savunamıyor” dedi.
UZUN: YA NİĞDE’NİN 2060’I NE OLACAK!
Ecemiş Suyu’nun 2060 yılı hesaplamalarına göre, Niğde, Aksaray ve Konya illerinde 870 bin kişilik nüfusa hizmet etmesinin beklendiği hazırlanan raporlar ile ortaya çıkarken, yıllardır kaybetmeye alışan Niğde’nin bir kayba daha razı olmasına göz yumulmaması gerektiğine işaret eden İYİ Parti Niğde İl Başkanı Uzun; “Bu projenin Niğde’den çok Konya ve Aksaray’ın faydasına bir proje.
BÜYÜME HEDEFLERİNDE SU ÖNEMLİ!
Kaynağı sizde olan bir rezervin kullanım hakkı çokluğunu başka illere ve bölgelere taşımak aklı selim yönetici ve idarecilerinde kabul etmesi mümkün olmamalı. Yaşanan depremin ardından hem yerleşim alanı hem tarımsal alanı, hem de fabrikalaşma potansiyeli ile birlikte önümüzdeki 10 yılda nüfusunun kat be kart artması beklenen Niğde kaybedeceği bu suyu çok arayacak. Buna sebep olan idareci ve siyasiler ise nasıl büyük bir hata yaptıklarının ise farkına vardıklarında iş işten geçmiş olacaktır. Bu yanlıştan dönülmelidir” dedi.
EKO SİSTEM YOL OLACAK
Suyun olağan akışına müdahale ile kaynakların neredeyse tamamının KOP projesine dahil edilmesi ile bu hat üzerinde bulunan yani Çamardı ilçemizden Akdeniz’e kadar uzanan muhteşem bir ekosistemde yok olmuş olacak. Tarımsal alanlar, ormanlar, yeşil değerlerin hepsi gün geçtikçe yerini çölleşmeye bırakacak. Niğde için ayrılan 21 milyon metre küp su bırakın içme suyuna dahil edilmeye, bölgenin su kaynaklarından faydalanan eko sistemi beslemeye dahi yetmeyecek. Doğası ile Niğde’nin gelecekte doğa turizmi cenneti olması beklenirken, bu hamle ile bu iddiası da son bulacaktır” diye konuştu.
PROJENİN KAPSAMI NİĞDE OLMALIDIR
Bahsi geçen proje tamamlandığında, Ecemiş suyunun içme suyundan Niğde merkez, Bor ve Altunhisar ilçeleri ile Kemerhisar beldesi, Konya’nın Emirgazi ilçesi ve Aksaray merkez ile Eskil ve Sultanhanı ilçeleri ve Eşmekaya ve Taşpınar beldeleri yararlanacağının belirtildiğine değinen Uzun; “Niğde merkez, Bor ve Altunhisar ilçeleri ile Kemerhisar beldesi gibi yerlere ek yapılarak bu kaynak eko sistem dengesinin de bozmayacak şekilde Niğde için kullanılmalıdır” dedi.
UZUN’DAN YETKİLERE ÇAĞRI
Bürokrasi, siyasal temsilcilik ve lobi faaliyetleri kapsamında Niğde’nin oldukça geride kaldığını, bu söylemlerin havada durduğuna da değinen İl Başkanı Uzun son olarak yetkili tüm isimlere seslenerek; “Bu büyük bir hata ve geriye dönülmez derin bir kayıptır. Ecemiş suyu Niğde’nin gelecekteki en büyük can damarıdır. Niğde’nin sürekli kaybetmesine küçülerek yok olmasına, tüm programlar kapsamından sürekli küçük kardeş ya da üvey evlat muamelesi görülmesine yol açacak her şeyden kaçınılmalıdır. Siz değerli yetkililerden talebimiz özünde bizim olan kaynakların bizden çok faydalanması istenen illerden neyimiz eksik” diye konuştu.
(Dahi GEDİK)