Türk Eğitim-Sen’in 81 il şubesinde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında Niğde’de de çelen ve basın açıklaması etkinliği gerçekleştirdi.
27 Ekim Cuma günü Sendika yönetim kurulu üyeleri ve sendika üyeleri etkinlikte bir araya gelerek, Niğde Ömer Halisdemir Meydanında Atatürk anısına bir çelenk sunarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Meydanda sagu duruşunda bulunulması ve istiklal marşı okunmasının ardından Niğde Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı İhsan Uğraş, etkinliğe katılanlara teşekkür ederek basın açıklaması yaptı.
BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN CUMHURİYETİMİZ 100 YAŞINDA
Şube Başkanı Uğraş; ‘’Aziz milletimizin azim ve cesaretle, kutlu bir mücadeleyle inşa ettiği Cumhuriyetimizin 100.yılına büyük eşsiz bir gurur ve heyecanla kavuştuk. Türk milletinin en güzide ve en muazzam eseri olan Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında. Kutlu olsun! Devletimiz, milli egemenliğimiz, milli irademiz, milli bekamız daim olsun! Türkiye Cumhuriyeti ülküsü; adanmışların, irade gösterenlerin ve inançla harekete geçenlerin şuuru ve muazzam mücadelesiyle yükselmiş, kurtarıcı ve kurucu iradenin hür, müstakil, tam bağımsız ve millet egemenliğine dayanan bir devlet yönetimi anlayışıyla kurumsallaşmış, milli egemenliğin ve milli bekanın üzerinde hiçbir otoriteyi tanımadığının tüm cihana gösterildiği bir duruşla perçinlenmiş ve bugünlere gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti; mazlum milletlere emsal olan muhteşem bir mücadelenin zafer tacıdır. Türkiye Cumhuriyeti; Türk milletinin yüksek şuurunun, engin iradesinin, kutlu kudretinin şeref nişanesidir. Türkiye Cumhuriyeti; Türk milletinin 20. Yüzyıla mührünü vurduğu Türk mucizesidir’’ dedi.
TEHDİT UNSURLARINI BERTARAF EDECEK NESİLLER YETİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ
Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı İhsan Uğraş basın açıklamasının devamında; ‘’Türk eğitimcileri olarak; Cumhuriyetimizi, tıpkı kuruluş felsefesinde olduğu gibi, ilmin, fennin ve aklın ışığında, demokratik bir izanla daha büyük bir azimle, daha içten bir kararlılıkla ikinci yüzyıla taşıma görev ve sorumluluğunu üstlenecek, milli bekamız için yılmadan mücadele edecek, harici ve dâhili tüm tehdit unsurlarını bertaraf edecek nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz. Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmeyi miras bırakan Başöğretmenimizin izinden, kahraman ecdadımızın emanetini sonsuza dek koruyacak ve daha da güçlendirme azminden geri durmayacağız. Cumhuriyetimizi inşa eden kurtarıcı ve kurucu irade ile Anayasamızda anlamını bulan temel değerler ile ve milli irade ile husumeti olan, cumhuriyetimizin birleştirici ve bütünleştirici gücüne bölücülük ve nifak tohumları ekerek zarar vermeye çalışan köhne zihniyetin emellerini dün olduğu gibi bundan sonra da boşa çıkaracağız. Tarih şahit olsun ki; naçiz vücutlarımız bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Cumhuriyetimizi kuran aziz ecdadımız emin olsun ki; onu yükseltecek ve yaşatacak olan ve 21. asrı “Türk Yüzyılı” kılacak olan bizleriz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, fikir ve yol arkadaşlarını, Türk istiklali ve istikbali için muazzam bir mücadele veren şühedayı rahmet ve minnetle yâd ediyoruz’’ sözleriyle basın açıklamasını tamamladı. Etkinlik vatandaşlara broşür dağıtımı ile son buldu.
(Dahi GEDİK)