Niğde merkezde halı ve kilim tamiri yaparak asırlık halılara hayat veren Bünyamin Çiçek mesleği ikinci kuşak olarak ayakta tutmaya çalışıyor.
RENK VE DESENLERİ ŞİİR GİBİ OKUMAK GEREKİR
Geçimini halıcılık yaparak kazanan sağlayan Çiçek; ‘Burada kaybolmaya yüz tutmuş baba mesleğini sürdürüyoruz. Asırlık halılara yeniden hayat vermeye çalışıyoruz, aynı zamanda eski halı ve kilim alıp satışı da yapıyoruz, el dokumacılığının yeniden hayat bulmasını istiyoruz’ dedi.  Dokuma kültürünün bir sanat dalı olduğunu belirten Çiçek; Halıdan anlamak için ilmek ilmek dokuyup, tozunu yutmak, renk ve desenlerini şiir gibi okumak gerekir. Bu topraklar üzerinde çok sayıda medeniyetler yaşamış, her medeniyetin bir dokuma kültürü var. Bu kültürleri ortaya çıkarmak için halının mistik havasını, kokusunu renk kültürünü ve desenlerini bilmek gerekir. Bazı medeniyetler medeniyetlerini kayalar üzerine motifler kazımış, bazıları da halılar üzerine işlemiş. Kayalar üzerine kazınmış motifler ne kadar değerli ve müzelerde sergiliyorsak, halılar üzerine işlenmiş motiflerde o kadar değerlidir’ dedi.
ÖYLE HALILAR VARDIR Kİ, GELİNLİK KIZLARIMIZIN AŞKINI ANLATIR
Halı dokumada işçilik ve kullanılan malzemenin çok önemli olduğunu belirten Çiçek, tezgahlarda dokunan halı ipinin kök boyası ile boyanması, yün olması, yapılan desenlerin halının değerini artırdığını belirterek, "Öyle halılar var ki, gelinlik kızlarımızın aşkını anlatır. Aşkını sevdiğine anlatamayan genç kızlar dokudukları halıların üzerine motiflerle, desenlerle anlatırlarmış. Dokudukları halıları çeyiz sandıklarına kaldırıp evlendiklerinde yere sererek sürekli aşkını sevdiğinin gözleri önünde sergilermiş. Bu eserler nadide eserlerdir. Bu tür halılarda aşk var, sevgi var, hasretlik duyguları vardır. Bunları ancak halı dokuyanlar okuyabilir. Öyle halılar var ki bir parça da kalsa servet değerindedir. Bu serveti ancak halı dokuyanlar ve tamir edenler bilebilir. Bu nedenle yok olmaya yüz tutmuş halı ve kilim tamirciliği mesleğinin yeniden hayat bulması. Kaybolan değerlerimizin yeniden hayat bulması için halı dokuma kursları açılmalı. Kaybolan değerlerimiz de yeniden hayat bulması da beni çok mutlu eder." İfadelerine yer verdi.
ESKİ HALILARIN ÇÖPE GİTMESİNİ ENGELLİYORUZ
Eski halıların artık günümüzde sadece meraklıları tarafından tercih edildiğini ve turizm amaçlı değerlendirildiğini söyleyen Çiçek, "Eski halıların çöpe gitmesini engelliyoruz. Halıların son bakımlarını yapıyoruz. Halıları önce yıkıyoruz, sonra mevcut ve yıkama ile birlikte oluşan arızaları gideriyoruz. Böylece milli ekonomiye katkı sağlıyoruz. Bu halıların meraklıları var. Artık gençler pek tercih etmiyor. Çünkü onlar mobilyalarına göre rengârenk el emeği olmayan makine halıları tercih ediyorlar. Ancak yine de eski halılara ilgi gösterenler var. Örneğin turizm amaçlı da değerlendiriliyor."
HALI DOKTORLARI İŞ BAŞINDA
Bazı kişilerin 'Eskitme usulü' halıları da tercih ettiğini kaydeden Çiçek, talebe göre halılarda eskitme de yapıldığını da anlattı, "Bu işlem de ustalık gerektiriyor. Halının yapısına, desenlerine ve renklerine göre eskitme işlemi yapılıyor. Bizim amacımız eski, el emeği göz nuru halı geleneğini yaşatmak, onların atılmasını önlemek. Çünkü bu da bir nevi israf. Eski halıların her yönüyle bakımlarını yapıp, yeniden ekonomiye kazandırıyoruz. Bu işlem de emek istiyor. Çünkü halının bakımı için arızalarını gidermek için elden geçiriyor ve adeta nakış nakış tamir ediyoruz."
Diğer yandan çevrede “Halı doktorları iş başında” denilen Çiçek bakıma aldığı ve kendi deyimleri ile “Adeta ameliyat edip, yeniden canlandırdıkları” eski halının fiyatının dokumuna ve desenine göre değişmekte olduğunu da söyledi.
(İbrahim UGUN)