Niğde Merkeze bağlı Yıldıztepe beldesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü (HEM) tarafından Şehit Ahmet Saltık İlkokulu’nda açılan okuma-yazma ve giyim üretim kursunu başarıyla tamamlayanlar için belge töreni düzenlendi.
Beldede açılan okuma yazma kurslarına katılan 8 kursiyer Niğde Valisi Cahit Çelik ile eşi Nermin Çelik’in elinden belgelerini aldı. Giyim ve dikim kursu sergisinde ise çocuklar annelerinin diktiği kıyafetlerle defile gerçekleştirdi. Düzenlenen sergi ve belge töreninde konuşma yapan Niğde Valisi Cahit Çelik’in eşi Nermin Çelik; güçlü toplumun vazgeçilmez unsurunun eğitimli güçlü kadınlar olduğunu söyledi. Çelik; "Kadınlarımızın eğitimi hususunda devletimiz her zaman vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edecektir. Burada ve bütün köylerdeki kardeşlerimizin ürettiği ürünlerin ekonomik değere dönüşmesi önemli. Bu amaçla köy ve kasabalarımızdaki kadınlarımızın ürettiği ürünlerin kurulacak kooperatifler aracılığıyla istihdama katkıda bulunmasını yürekten destekliyorum. Kurslarımızın devam ettiği süre boyunca, sizlerin azmi ve kararlılığı bizi motive ediyor. Eğitim, hayat boyu süren bir yolculuktur ve sizler bu yolda önemli bir adım attınız. Bu başarılarınızı daha da ileriye taşımanızı diliyor herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyorum" ifadelerine yer verdi. Niğde Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Çetin ise merkez olarak açtıkları kurslar hakkında bilgi verdi. Çetin; "Niğde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüz tarafından 2023-2024 Eğitim -Öğretim yılında okuma yazma alanında 1 Eylül 2023- 20 Nisan 2024 tarihleri arasında açılan toplam kurs sayımız 73 oldu. Bu kurslara ise 319’u erkek 256’sı kadın olmak üzere 575 yetişkin kayıt yaptırmış, kurslar sonunda yapılan sınavlarda başarılı olan 118 erkek, 101 kadın olmak üzere 219 yetişkine belge verilmiştir. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak bu kurslarımızdan birini de Yıldıztepe Şehit Ahmet Saltık İlkokulunda açtık ve 8 kursiyer belge aldı. Aynı okulda 16 Nisan 2024 tarihinde başlayan kursumuz 6 kursiyer ile devam ediyor. Öğrenmenin yaşı yoktur. Öğrenmek için hiçbir zaman geç değildir. Niğde Halk Eğitimi Merkezinde herkese göre mutlaka bir kurs vardır" dedi.
Yapılan konuşmaların ardından kursları başarıyla tamamlayanlara sertifikaları verildi, sergi gezildi, çocuklar tarafından giyim üretim kursunda annelerinin diktiği kıyafetlerle defile gerçekleştirildi.
(İHA)

Cumali Bozok güven tazeledi Cumali Bozok güven tazeledi

A W210641 04

A W210641 06

Editör: Niğde Haber