Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi kaybına neden olan uygulamaları tespit ederek kayıt dışı işlemleri kayıt altına almaya çalışacak.
E-ticaret siteleri üzerinden yemek satış işlemlerinde küçük işletmelerin fatura düzenlemediğini tespit eden Maliye ekipleri, ayrıca POS cihazları üzerinden yapılan işlemlerde de fatura düzenlenmediğini ortaya çıkardı.
Ticaret Bakanlığı verilerine göre sadece geçen yılki cirosu 20 milyar liraya yaklaşan çevrimiçi yemek sektöründe, bu hacim katlanarak artıyor. Bakanlık, e-ticaret sitelerinin komisyon faturalarını kesmesine rağmen, bu ürünleri satan birçok şirketin belge düzenlemeyerek vergi kaybına yol açtığını tespit etti. Bu yolla bulunan matrah farkının 3 milyar lirayı bulduğu kaydediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın matrah farkı tespit ettiği mükellefleri tespit ettikçe vergi yükümlülüklerini yerine getirmelerini sağladığı vurgulanıyor. Sadece yemek satışları değil online platformlarda yapılan diğer satışların da incelendiği ifade ediliyor.
POS CİHAZLARININ LİSTESİ İSTENDİ
Bazı işletmelerin birden fazla POS cihazı kullanmasına rağmen, bunlardan sadece birini yazarkasaya bağlayarak kalan cihazlardan yaptıkları satışlara fatura düzenlemediği belirlendi. Bu tespitten hareket eden Bakanlığın, Bankalar Birliği’nden POS cihazlarının listesini istediği, bu listeleri de mükellef listesiyle karşılaştırdığı bildiriliyor. Kaynaklar, çok sayıda cihazın Maliye’de kaydı olmadığının tespit edildiğini bildiriyor. KDV genel oranlarında yapılan değişimlerin ardından, bazı işletmelerin tahsil ettikleri KDV ile beyan ettikleri KDV arasında tutarsızlık olduğu ortaya çıktığı belirlendi. Bu işletmelerin yüzde 10 olarak tahsil ettikleri KDV’yi yüzde 1 olarak beyan ettikleri, aradaki fark ile haksız kazanç sağladıkları ifade ediliyor.
(Haber Merkezi)

Hayvan yetiştireceklere NÖHÜ’den uygulamalı eğitim Hayvan yetiştireceklere NÖHÜ’den uygulamalı eğitim