Niğde İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar yeni eğitim ve öğretim yılının başlarında olmasına rağmen Niğde’de evde eğitim alan öğrenci sayısının geçen yıla oranla yükseldiğini, il genelinde ikili eğitim yapan okulun kalmadığını ve öğretmen açığının olmadığını söyledi.
İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar yaptığı açıklamada; ‘Milli eğitim olarak evde verdiğimiz öğrenciler öncelikle hastaneden evde çıkamadıklarına dair rapor alırlar ve sonra Rehberlik Araştırma merkezi BEP (Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı)  raporları doğrultusunda eğitim veriyoruz.  Evde eğitim alan öğrencilerimiz ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileridir. İlkokul öğrencilerine evde eğitim vermeleri için sınıf öğretmenleri görevlendiriyoruz, ortaokul ve lise öğrencilerine ise her branşta öğretmenler görevlendirerek her branşta ders almalarını sağlıyoruz.’’ dedi.
EVDE EĞİTİM ÖĞRETİM ALAN ÖĞRENCİ SAYISII ARTABİLİR
2022-2023 eğitim öğretim yılında ilimizde 58 öğrencinin evde eğitim aldığını bu yıl 2023-2024 eğitim öğretim yılında bu sayı artarak 62 öğrenciye yükseldiğini ifade eden Yaşar; ‘’İllimizde geçen yıl 58 öğrenci evde eğitim öğretimini sürdürürken bu yıl ise bu sayı 62’ye çıktı. Bu sayı önümüzdeki günlerde artabilir. Neden artabilir sorusunun yanıtını ise ilimize il dışından bu tür öğrencilerden gelen olabilir şeklinde yanıtlayabiliriz.’’ dedi.
NİĞDE’DE ÖĞRETMEN AÇIĞI YOK
Milli Eğitim Müdürü Yaşar; ‘’Bizim şu an itibariyle il genelinde öğretmen açığımız bulunmamaktadır. Hiçbir okulumuzda öğretmen olmadığından boş geçen dersimiz yok. Ücretsiz, doğum iznine ayrılan ve rapor alan öğretmenlerimizin yerlerine ücretli öğretmen görevlendiriyoruz. Bu şekilde baktığımızda ilimizde öğretmen açığımız yok edi.
İKİLİ EĞİTİM ÖĞRETİM VEREN OKULUMUZ BULUNMAMAKTADIR
2023-2024 eğitim öğretim yılının başladığı şu günlerde ilimizde bulunan 31 pansiyonlu okulumuzda 3 bin 677 öğrencimiz barınmaktadır. Ayrıca ilimizde 2 bin 986 öğrencimiz taşımalı eğitim öğretim görmektedir. Öte yandan ilimizde ikili eğitim öğretim veren okulumuz bulunmamaktadır” dedi.
(Dahi GEDİK)

Kuran Kursu öğreticilerine 'Su Tasarrufu Eğitimi' verildi Kuran Kursu öğreticilerine 'Su Tasarrufu Eğitimi' verildi