Yurt dışından getirilen ikinci telefona yasak geldi Yurt dışından getirilen ikinci telefona yasak geldi

Niğde merkezde uzun süredir ihtiyaç sahipleri için bizzat ya da aracılık ederek yardım faaliyeti yürüten Mehmet Koç, 5 bine yakın dar gelirli ailenin kaydını tuttuğunu söyledi.
Yardım faaliyetlerine yaklaşık 35 yıl önce başladığını belirten Esnaf Mehmet Koç, "Zekâtımı vermek için cami imamından yardım istemiştim. İmamın gösterdiği aileye yardım etmek çok duygulandırdı. Daha sonra dar gelirli ailelere Allah rızası için ne yapabilirim düşüncesiyle yola çıktım. Bağlantı kurduğum varlıklı insanlardan yardım toplayarak bizzat ihtiyaç sahiplerinin evlerine götürdüm." dedi.
Yılın 365 günü ihtiyaç sahiplerine yardım ettiğini belirten Koç; “ burada sadece Ramazan ayında değil yılın 365 günü ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız gelerek buradan ihtiyaçlarını alıyorlar. Burada ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak her şey bulunuyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız buraya geliyorlar bir formumuz var onu dolduruyorlar zaten 35 yıldır verdiğimizden çoğu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı biliyoruz. Vatandaşlarımız bu formları dolduruyorlar bildiklerimize hemen veriyoruz bilmediklerimize yeni başvuru yapanları ise evlerine giderek inceleme yaptıktan sonra ihtiyaçları neyse veriyoruz. Durumu iyi olan zengin vatandaşlarımız bizlere ihtiyaç sahiplerine dağıtmak üzere gıda, deterjan, elbise gibi malzemeleri veriyorlar bizlerde burada dağıtımı yapıyoruz. Her yıl yaklaşık 7 tır temizlik malzemesi, 5 tır patates, hijyenik malzemeler olsun çocuk bezi olsun 2 tır ve 2 tır dolusu gıda dağıtırız biz burada” dedi.
Niğde’de 5 bine yakın dar gelirli ailenin kaydını tuttuğunu söyleyen Koç, “Bu ailelere kıyafet, temizlik, gıda, halı ve çeyizlik malzemeleri veriyoruz. Ayrıca bize gelen para yardımlarını, yardımı yapacak kişi ile ihtiyaç sahibini buluşturarak yapıyoruz. Bu işi yaptıkça hayır sahipleri bana ulaşmaya başladı. Hayırseverlerin getirdikleri malzemeleri tespit ettiğim ailelere dağıtıyorum. Bugün ise hayırsever vatandaşlarımızdan gelen 2 tır patatesi ile birlikte temizlik malzemelerini ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıtıyoruz” dedi.
Yardımların yerine ulaştığını gören hayır sahiplerinin mutlu olduklarını ve yardımlarını artırarak devam ettirdiklerini dile getiren Koç, vatandaşlara yardım konusunda daha duyarlı olma çağrısı yaptı.
(İbrahim UGUN)