Diyanet İşleri Başkanlığı makam aracını iade etti Diyanet İşleri Başkanlığı makam aracını iade etti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar yükseköğretim öğrencilerine verilecek burs miktarının artırıldığını açıkladı.
Yıllık Değerlendirme Toplantısı için bulunduğu İzmir Ege Üniversitesinde toplantı sonrası, burs miktarlarıyla ilgili açıklama yapan YÖK Başkanı Özvar; ‘’Bu yılki Araştırma Üniversiteleri Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nı Ege Üniversitesi ev sahipliğinde İzmir’de gerçekleştiriyoruz. Araştırma Üniversiteleri Destek Programı (ADEP) kapsamında 2023 yılında 250 milyon TL’ye olan bütçe kaynağı 2024 Bütçe Yılında 400 milyon TL’ye çıkarıldı. Hayırlı olsun. Bu konudaki takdirlerinden dolayı Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Yükseköğretim kurumlarında yürütülen bilimsel araştırma projelerinde burslu olarak görevlendirilen öğrencilere ödenecek aylık burs miktarı üst sınırını, tezli yüksek lisans öğrencileri için 2 bin 550 TL’den 6 bin TL’ye, doktora öğrencileri için de 3 bin 825 TL’den 9 bin TL’ye çıkarıyoruz’’ dedi.
ADEP KAPSAMINDA AKTARILACAK BÜTÇE 400 MİLYON TL’YE ÇIKARILDI
Araştırma Üniversiteleri Destek Programı’na (ADEP) da değinen Özvar, ilk defa 2022 Haziran’da 20 Araştırma Üniversitesine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 100 milyon TL bütçe aktarıldığını ve Araştırma Üniversiteleri Yıllık Performans Puanlarına göre bütçe dağılımı yapıldığını anlattı. 2023’te bütçenin 250 milyon TL’ye yükseltildiğini söyleyen Özvar, “2024 Bütçe Yılında ise ADEP kapsamında aktarılacak bütçe kaynağı 400 milyon TL’ye çıkarılmıştır. Hayırlı olsun. Bu konudaki takdirlerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve özel destekleri için de Strateji ve Bütçe Başkanımız sayın İbrahim Şenel’e teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
YENİ DESTEKLER İÇİN TÜBİTAK İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR
Özvar, TÜBİTAK’la görüşmeler sonucunda bu yıl ilk defa TÜBİTAK Stajyer Araştırmacı Burs Programında (STAR), ADEP kapsamındaki projelere özel çağrıya çıkıldığını ve 20 devlet araştırma üniversitesinden 19’unun ADEP kapsamındaki bilimsel araştırma projelerinde çalıştırılmak üzere toplam 144 lisans bursiyer başvurusu yapıldığını belirtti. Özvar, araştırma üniversitelerine yönelik yeni destekler konusunda TÜBİTAK’la görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.
BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİNDE GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRENCİLERİN BURSLARI ARTIRILDI
Bilimsel Araştırma Projeleri Yönetmeliğine göre ADEP kapsamındaki projelerde görevlendirilen tezli yüksek lisans ve doktora programındaki öğrencilere burs verildiğine işaret eden Özvar; ‘’Yürütme Kurulumuz tarafından 5102 sayılı Kanun kapsamında yükseköğretim öğrencilerine ödenen burs miktarları esas alınarak yapılan hesaplama sonucunda, 2023 yılı itibariyle proje özel hesabından aylıklar halinde ödenmek üzere, yükseköğretim kurumlarında yürütülen bilimsel araştırma projelerinde burslu olarak görevlendirilen öğrencilere ödenecek aylık burs miktarı üst sınırının, tezli yüksek lisans öğrencileri için 2 bin 550 TL’den 6 bin TL’ye, doktora öğrencileri için de 3 bin 825 TL’den 9 bin TL’ye çıkarılmasına karar verilmiştir. Bu konudaki Yürütme Kurulu kararını hafta içerisinde tüm üniversitelerimize iletmiş olacağız’’ dedi.
ÜNİVERSİTELERİMİZE DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK
Üniversitelerin kendi kapasite ve rekabetçi gücüne veya güçlerine göre farklılaşmasını teşvik ederek desteklediklerini vurgulayan Özvar, üniversitelerin kendi içinde farklılaşabilmesinin rekabet edebilmeleri açısından çok önemli bir husus olduğuna dikkat çekti. Bulundukları bölgenin kalkınmasına destek veren üniversitelere de işaret eden Özvar; ‘’Bir kısım üniversitelerimizin araştırmaya daha fazla yönelirken diğer bazı üniversitelerimizin ise içinde bulunduğu bölgenin gelişmesine katkı vermesini, bu alanda devletimizin diğer kurum ve kuruluşlarıyla beraber tam bir uyum içinde çalışmasının ülke menfaatleri açısından fevkalade önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de 25 ulusal üniversitenin bölgesel kalkınmaya ve bölgenin zenginliklerini ekonomik potansiyelini harekete geçirmeye çalışan, bölgedeki üretimin, kalitenin verimliliğin artışına gayret sarf etmeye çalıştıklarını iliyoruz. Bunun dışında farklı misyonla hareket eden üniversitelerimiz vardır ve bu üniversitelerimize de desteğimiz artarak devam edecektir.” dedi.
PROGRAM BAZINDA DESTEK VERDİK
2023 yılı itibarıyla Türkiye’nin öncelik verdiği bilimsel alanlarda yayın kalitesi ve kapasitesiyle öne çıkan üniversitelerin programlarını doğrudan destekleme kararı aldıklarını ifade eden Özvar; ‘’2023 yılı itibarıyla Türkiye’nin öncelik verdiği bilimsel alanlarda yayın kalitesi ve kapasitesiyle öne çıkan üniversitelerin programlarını doğrudan destekleme kararı aldık. Bunun Türkiye’de ve dünyada ilk olduğunu düşünüyorum’’ şeklinde konuştu.
Özvar, üniversite rektörlerine şöyle seslendi:“Her programda çok başarılı olamayabilirsiniz, her programda dünya ölçeğinde rekabet üretemeyebilirsiniz ama belirli programlarda ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet üretebilirseniz, biz sizin o programlarınıza doğrudan destek veriyoruz. Bu, bütün üniversitelerimizi fevkalade teşvik edici mahiyette önemli bir destek programı olarak 2023 yılında başladı ve bundan sonra da devam edecek. Bu bakımdan araştırma üniversiteleri dahil diğer bütün üniversitelerimiz bu destek programından istifade edecekler’’ dedi.
(Yükseköğretim Kurulu)