Gürer, Jokey Kulübünün bürokratlara sağladığı araçları sordu Gürer, Jokey Kulübünün bürokratlara sağladığı araçları sordu

AK Parti Niğde Milletvekili Prof. Dr. Cevahir Uzkurt Türkiye Büyük Millet Meclisinde AK Parti grubu adına, grup önerisi üzerinde söz alarak konuşma gerçekleştirdi.
HİÇBİR TİCARİ VERİYİ VE BİLGİYİ GİZLEMEDİK GİZLEMEYİZ!
Vekil Uzkurt konuşmasında ; “Bu millet seçim sonrası İsrail dışişleri bakanının 'Erdoğan’ın adaylarını yenilgiye uğrattın’ diye kimleri tebrik ettiğini de bilir, Netenyahu’nun kime saldırdığını da bilir, Hamas’a terör örgütü diyenleri de bilir.  İsrail’e one minute diyeni ve Türkiye’nin sana borcu yok diye meydan okuyanı, Hamas’a, topraklarını ve vatandaşlarını koruma mücadelesi veren bir mücahitler grubudur diyen yiğitleri de çok iyi bilir. Bizler ne Yüce Meclisimizden ne de aziz milletimizden hiçbir ticari veriyi ve bilgiyi gizlemedik gizlemeyiz! İlgili bakanlığımız bu verileri defalarca paylaşmıştır.
Buradan tekrar altını çizerek ifade şunu ifade etmek isterim; İsrail ile yapılan ticaret sadece İsrail’in Yahudi bölgesine yapılan ticaret değil 2.2 milyon Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı ve İsrail’in işgali altında bulunan Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze’yi de kapsayan ticarettir. Ancak Filistin’e gönderilen bütün mallar İsrail’in Gümrüklerinden ve limanlarından geçmek zorunda kalmaktadır." dedi.
KAMUOYUNU YANLIŞ YÖNLENDİRİYORLAR
AK Parti Niğde Milletvekili Prof. Dr. Cevahir Uzkurt 2024 yılı Şubat ayı itibariyle bir önceki döneme göre Türkiye’nin İsrail’e ihracatın yüzde 31, ithalatın ise yüzde 47'lik bir düşüş gösterdiğini vurgulayarak; “Bakanlık kısıtlamanın getirildiği 9 Nisan tarihinden itibaren gümrüklerde ihracat tescil işlemi kesinlikle yapmamakta, Ayrıca söz konusu ürünlerin, antrepolar, serbest bölgeler, geçici depolama yerleri ve transit ticaret yoluyla dahi İsrail’e gönderilmelerine asla müsaade etmemektedir. Bununla birlikte, Filistin hükümet yetkililerince yapılan açıklamalarda, Türkiye olarak alınan bu kararı kendileri açısından etkiler doğurma riskine rağmen bütünüyle desteklediklerini ifade etmişlerdir.
Hal böyle iken, kısıtlama kararının alındığı 9 Nisan tarihinden önce yasak kapsamında olup gümrükte ihracat tescili yapılmış herhangi bir ürünün yola çıkmasını öne sürerek hiçbir veri ve teknik bilgiye dayanmaksızın kısıtlamaya rağmen bu ürünlerin ihracatı devam ediyor diye tezvirat yapanlar ya uluslararası dış ticaret, gümrükleme, lojistik mevzuatını ve prosedürlerini bilmiyorlar ya da kamuoyunu yanlış yönlendiriyorlar." ifadelerini kullandı.
(Dahi GEDİK)