Kurban Bayramında 56 bin 38 denetim gerçekleştirildi Kurban Bayramında 56 bin 38 denetim gerçekleştirildi

Niğde İl Genel Meclisi'nin Kasım ayı bütçe görüşmeleri sona erdi. İl Özel İdaresi’nin 2024 yılı bütçesi 430 milyon olarak belirlendi. 
Niğde İl Genel Meclisi Kasım ayında 2024 mali yılı bütçe görüşmelerini tamamladığı son birleşiminde 3 madde görüşülerek karara bağlandı.
İl Genel Meclisi Başkanı Nusret Teksin birleşim öncesi konuşmasında; ‘’Bütçemizi elimizden geldiğince devletimiz parasını dahi etmeden köylerimize, memleketimize hizmet yapmak noktasında değerlendireceğiz inşallah. Ben tekraren tüm emeği geçen meclis üyesi arkadaşlarıma genel sekreterime, meclis çalışanlarımıza, bülteni gerçekleştirmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum’’dedi.
UYUMLU ÇALIŞMA, BERABERİNDE HİZMETLERDE BAŞARI GETİRMİŞTİR
Meclis oturumu tamamlandıktan sonra, Niğde Valisi Cahit Çelik Meclis toplantısına katılarak burada bir konuşma gerçekleştirdi. Vali Çelik konuşmasında,"Kasım ayı, 2024 mali yılı bütçe görüşmelerinin son gününde siz meclis üyelerimizle beraber olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim. İl Genel Meclisimizin yaptığı 20 günlük yoğun bir çalışma sonucunda 2024 yılı bütçemiz 430 milyon TL olarak kabul edilmiştir. Öncelikle yaptığınız bütçe çalışmaları ve idaremizin yaptığı işlerle ilgili olarak bugüne kadar almış olduğunuz kararlardan ve kararların oy birliğiyle alınmasından dolayı başta İl Genel Meclisi Başkanımız olmak üzere siz meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. İdare ile il genel meclisimiz arasındaki bu uyumlu çalışma, beraberinde hizmetlerde başarı getirmiştir.2024 yılı bütçemizin hayırlı ve güzel hizmetlere vesile olmasını diliyorum. Niğde İl Özel İdaresi stratejik planına ve performans programına uygun, öz gelirimize dayalı hazırladığımız 430 milyon TL bütçemizde Ahiler Kalkınma Ajansı, Konya Ovası Projesi Başkanlığı ve KÖYDES gibi dış kaynaklardan proje karşılığı aldığımız ödenekler yer almamaktadır. Bütçemizin gider bazında dağılımına baktığımızda; Cari Giderlerine 140 milyon TL, Yatırım giderlerine 290 milyon TL ayrılmıştır. Buna göre bütçemizin yüzde % 67,50 ‘si yatırıma ayrılmıştır.2024 Mali yılı bütçemizde; Eğitim Hizmetleri için 50 milyon TL, Yol Hizmetleri için 44 milyon 250 bin TL, Köylerin İçme Suyu Yapım ve Onarım Hizmetleri için 28 milyon TL, Kanalizasyon Yapım ve Onarım Hizmetleri için 8,5 milyon TL, Tarım Hizmetleri için 8 milyon 780 bin TL ödenek ayrılmıştır.2023 yılında 230 milyon TL olan bütçemiz ile İl Özel İdaremiz bu güne kadar borçlanma yapmadan imkânlar ölçüsünde birçok hizmetler vermiştir.” Dedi.
İÇME SUYU YETERSİZ KÖYÜMÜZ BULUNMAMAKTADIR
Niğde Valisi Cahit Çelik konuşmasının yapılan hizmetlere başlıklar halinde değindiği kısmında ;"Yol ve ulaşım sektörü: Bütün köylerimize ulaşım asfalt yol ile sağlanmaktadır.83 adet köy girişi ulaşımı sıcak asfalt kaplama ile sağlanmaktadır.2023 yılında idaremizin yaptığı hizmetler:
420 km sathi kaplama, 146 km bitümlü sıcak asfalt kaplama yapılmış olup, sıcak asfalt devam etmektedir. Harcamaların 32 milyon TL ‘si KÖYDES ödeneği ile karşılanmıştır. İçme suyu ve kanalizasyon hizmetleri sektörü: Bütün köylerimizin şebekeli içme suyu hattı mevcuttur.
İçme suyu yetersiz köyümüz bulunmamaktadır. Ünlüyaka ve Çifteköy köyleri arasında içme suyu sorunu mahkemeye taşınmış ve mahkeme süreci devam etmektedir.131 köyümüzde toplam 190 adet içme suyu deposu bulunmaktadır. Köylerimizde içme suyu ve kanalizasyon bakım ve onarımları idaremiz teknik ekipleri tarafından 7/24 esaslı hizmet verilmektedir.2023 yılında idaremizin yaptığı hizmetler; Köylerimize 14 adet projede içme suyu ve kanalizasyon tesisi yapılmış olup, 40 milyon TL harcama yapılmıştır. Tarımsal hizmetler sektörü : İdaremiz tarafından yapılan gölet sayımızı 70’e çıkardık. Yerüstü su kaynaklarımızla yapılan 163 adet sulama tesisimiz ile 19.550 hektar arazi sulaması ve yeraltı su kaynaklarımızla 59 adet sulama tesisimiz ile 18.657 ha alan arazisi sulaması olmak üzere toplam 222 adet tesisimizle 38.207 hektar alan sulanmaktadır.2023 yılında idaremizin yaptığı hizmetler: Tarımsal sulama hizmeti (kapalı sistem) alanında 2 adet KOP, 5 adet Özel İdare projeleri olmak üzere toplam 7 adet proje yapılmıştır.Bu projeler ile 685 hektar alan sulu tarıma açılmıştır. Bu projeler için 39 milyon TL harcama yapılmış olup, 27,5 milyon TL ‘si KOP kaynakları ile geriye kalan geriye kalan 11,5 milyon TL özel idare bütçesinden karşılanmıştır. Yatırım ve inşaat sektörü: 2023 yılında idaremizin yaptığı hizmetler :Köy içi yollarımıza döşenmek üzere 144.000 m2 kilitli parke yapımı ihalesi yapılmıştır. Bu iş için 31,5 milyon TL ödeme yapılacaktır. Köylerimizin içme suyu elektrik giderlerine destek olmak amacıyla Aktaş mevkiinde 1 MWA’lık GES yapımı 25 milyon TL’ye ihale edilmiştir. İşe başlanmıştır.
Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından bu proje için 12 milyon TL katkı sağlanacaktır. Destek hizmetleri sektörü: İdaremiz hizmetlerinde kullanılmak üzere 1 milyon 870 bin litre akaryakıt alımı yapılarak toplam 32 milyon TL harcama yapılmıştır. İdaremiz makine parkımız modernizasyonu kapsamında 10 adet iş makinesi alınarak 26 milyon TL harcama yapılmıştır. İl Genel Meclisimizce tamamlanan bütçe görüşmelerinde kabul edilen 2024 yılı bütçesi ile 2023 yılında da olduğu gibi ilimize tahsis edilecek ödeneklerle beraber kaynaklarımızı zayi etmeden, İl Genel Meclisimizin alacağı kararların uygulanması hususunda büyük başarı sağlayan il özel idaremiz ile birlik ve beraberlik içerisinde halkımıza hizmet götürmeye devam edeceğiz. Bu hizmetlerin yapılmasında ve idaremize ödenek sağlanması noktasında desteklerini esirgemeyen başta; Sayın Cumhurbaşkanımıza, sayın milletvekillerimize, birlik beraberlik içinde aldığınız kararlardan dolayı meclis başkanımıza, siz değerli meclis üyelerine ve idaremiz çalışanlarına teşekkür ediyorum.2024 yılı bütçemizin ilimize hayırlı olmasını ve Niğde‘ye güzel hizmetler getirmesini diliyorum” Sözlerine yer .
Vali Çelik Meclis üyeleri ile son oturumda konuşmak için söz alan  isteyen encümenler bir süre sohbet etti ve 2023 yılı son toplantısı da tamamlanmış oldu.
(Dahi GEDİK)

Editör: Niğde Haber