Yıldız Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Yapay Zeka, Dijitalleşme, Büyük Veri – Yeni Açılacak Bölüm/Programlar Çalıştayı”nda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin (NÖHÜ) Yapay Zeka ve Veri Bilimi Alanı’nda Lisans Bölümü açabilecek beş üniversite arasında yer almasına karar verildi.

NÖHÜ’de Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Farkındalık Eğitimi NÖHÜ’de Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Farkındalık Eğitimi

Whatsapp Image 2024 03 05 At 21.13.22

NÖHÜ BÖLÜM AÇABİLECEK İLK 5 ÜNİVERSİTE ARASINDA
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın başkanlığında gerçekleştirilen çalıştaya, NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu ile birlikte davet edilen 20 Türk üniversitesinin rektörleri katıldı. Türkiye’nin yükseköğretim sisteminin yapay zeka ve veri bilimi alanına ilişkin potansiyelinin ele alındığı ve gelişen yapay zeka teknolojisiyle birlikte çağın gerekliliklerinin tartışıldığı çalıştayda, ilgili alanda lisans bölümü açabilecek üniversiteler belirlendi. Bu kapsamda beş üniversiteyle birlikte NÖHÜ’nün Yapay Zeka ve Veri Bilimi Alanı’nda Lisans Bölümü açmaya hazır yükseköğretim kurumları arasında olduğu kararlaştırıldı.
ÜNİVERSİTEMİZ YİNE TÜRKİYE’NİN ÖNCÜ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA
Konuyla ilgili açıklama yapan NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın başkanlığında ve 20 üniversitenin rektörlerinin katılımıyla Yıldız Teknik Üniversitesinde gerçekleşen çalıştayda böyle bir kararın alınmasının Üniversite ve şehir için gurur verici olduğunu ifade etti. Bu kararla Üniversitenin birçok alanda olduğu gibi yine Türkiye’nin öncü yükseköğretim kurumları arasında yer aldığını vurgulayan Rektör Uslu, Üniversitede “Yapay Zeka ve Veri Bilimi Alanı’nda açılacak lisans bölümünün en yakın süreçte öğrenci alımı da yapacağını belirtti.
Rektör Uslu son olarak YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'a teşekkür ederek Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin "Anadolu'nun Yükseköğretim ve Bilimde Parlayan Yıldızı" mottosuyla nice alanda öncü olmaya devam edeceğini söyledi.
(Dahi GEDİK)