2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavı sonucuna göre üniversiteye kayıt yaptırmaya hak kazanan adaylar için, üniversite kayıt süreci resmen başladı.
28 Ağustos – 1 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilebilecek kayıt işlemlerinde adaylar istenilen belgelerle kazandığı üniversiteye müracaat edebilecek.
6 BİN 25 YENİ ÖĞRENCİ NİĞDE’Yİ TERCİH ETTİ
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ), 2023 YKS sonuçlarına göre en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer aldı.Niğde’yi tercih eden 6 bin 25 öğrenci, başvurusunu tamamladıktan sonra yeni eğitim öğretim yılında eğitim görmeye başlayacak.
NÖHÜ’YE HEM ONLİNE, HEM YÜZ YÜZE KAYIT YAPTIRILABİLECEK
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde eğitim görmeye hak kazanan adaylar, kayıtlarını hem online, hem de yüz yüzde yapabilecek.
Yüz yüze kayıt yaptırmak isteyen adaylar için 28 Ağustos’ta başlayan kayıt süreci 1 Eylül itibariyle sona erecek. E-Devlet üzerinden online olarak kayıt yaptırmak isteyen adaylar için ise bu süre 28-30 Ağustos tarihleri olarak ilan edildi.
HANGİ FAKÜLTELER ONLİNE?
Eğitim Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi,  Güzel Sanatlar Fakültesi, Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı bölümlerinin kayıtları sadece online olarak yapılabilecek.Adaylar, E-Devlet bilgileriyle bu bölümlere başvurularını yapabilecek.
ŞAHSEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?
1. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesine şahsen gelerek kayıt yaptırılacak bölümler hangileridir?
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesine gelerek kayıt yapılacak bölümler:
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
Özel Güvenlik ve Koruma
Özel Yetenek Sınavı ile kayıt hakkı kazananlar
2. Bu bölümlere ve e-devlet üzerinden kayıt yaptıramayan öğrenciler nerede ve ne zaman kayıt yaptıracaklardır?
Özel Güvenlik ve Koruma  ile Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına yerleşen adaylar ile herhangi bir nedenle e-devlet üzerinden kayıt yaptıramayan adaylar,
28 Ağustos-01 Eylül 2023  tarihleri arasında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Merkez Yerleşke Rektörlük Binası  Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına  gelerek kayıtlarını şahsen yaptırabilirler.
3. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesine gelerek şahsen kayıt yaptıracak öğrencilerden istenecek belgeler nelerdir?
Lise veya Dengi Okul Diploması ya da Geçici Mezuniyet Belgesi aslı ya da noter onaylı örneği. (Lise mezuniyeti 2008 ve öncesi olanlar için)
Özel Güvenlik Koruma Programına yerleşen adayların bu programa kayıt yaptırabilmek için 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun"un 10. maddesi d, e, f, bentleri ile "5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik "in 18. maddesinde belirtilen şartlara sahip olmak gerekmektedir.  Bu adaylardan istenen belgeler.
1-Adli Sicil kaydı
2- Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınmış heyet raporu(Madde 18- Özel güvenlik görevlisi çalışma izni verilebilmesi için, Kanunun 10 uncu maddesinde sayılan şartların yanı sıra aşağıda belirtilen hususları kapsayacak şekilde, bir hastaneden veya yeterli bir sağlık kuruluşundan alınan “özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sağlık raporu istenir.)
a) Psikiyatri: Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (Psikopati); alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak.

b) Nöroloji: Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak.
c) Göz: Körlük veya gece körlüğü olmamak.
d) Kulak Burun Boğaz(KBB): Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak.
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına kayıt yaptıracak öğrencilerden istenen belgeler
Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak,
Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde alınmış olmak şartıyla heyet raporu almak (işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs)
ONLİNE BAŞVURU NASIL YAPILIR?
1. E-devlet üzerinden kaydımı nasıl yapabilirim?
E-devlet üzerinden kayıt yaptırabilmek için öncelikle PTT şubelerinden şifre almaları gerekmektedir.
2. E-devlet üzerinden kaydımı hangi tarihler arasında yaptırabilirim?
E-devlet üzerinden 28-30  Ağustos 2023  tarihleri arasında internet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girerek “e-hizmetler” bölümünden kayıt yaptıracaklardır.
3. E-devlet üzerinden kayıt yaptırdım. Öğrenci numaramı nasıl öğrenebilirim?
Yeni kayıt olan öğrenciler, Öğrenci Numaranızı öğrenmek için e-devlet ile OGRİS otomasyon sistemine giriş yaptıktan sonra Öğrenci Bilgileri Menüsünün altındaki Kişisel Bilgiler sayfasından öğrenci numaranızı öğrenebilirsiniz.
4. Kayıt yaptırdığıma dair belgemi nasıl alabilirim?
Kayıt yaptırdığınıza dair belge çıktısını E-devlet üzerinden alabilirsiniz.
5. E-devlet üzerinden kayıt yaptırdıktan sonra üniversiteye herhangi bir belge vermem gerekiyor mu?
E-devlet üzerinden kayıt yaptıran öğrenciler, ayrıca kayıt tarihlerinde üniversiteye gelmelerine ve belge getirmelerine gerek yoktur.
(Dahi GEDİK)