Vali Çelik: 105’inci yıl dönümünü coşkuyla ve gururla kutlamaktayız Vali Çelik: 105’inci yıl dönümünü coşkuyla ve gururla kutlamaktayız

Niğde’nin Altunhisar ilçesine bağlı Ulukışla köyünde 2023 yılı Aralık ayında küçükbaş hayvanlarda görülen çiçek salgını nedeniyle karantina tedbiri alınarak, köye küçükbaş hayvan giriş ve çıkışları yasaklanmıştı. Altunhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimler tarafından gerekli aşılama çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.
Altunhisar’ın Ulukışla Köyünde 6 Aralık 2023 tarihinde koyun keçi çiçek hastalığı tespit edilmiş ve ilçe hayvan sağlık zabıtası kararı küçükbaş hayvanların ilçeye giriş çıkışları yasaklanmıştı.
Altunhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ilçe genelinde aşılama çalışmalarının tamamlanması sonrası karantina kararının kaldırıldığını açıkladı. Hastalıkla mücadele kapsamında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Veteriner Hekimleri tarafından; ‘’Hastalık çıkış noktası olan Ulukışla köyü ve karantinaya alınan diğer köyler de  aşılamalar tamamlanmış olup 22.01.2024 tarihi itibari ile karantina tedbirleri ve küçükbaş hayvan hareketliliği yasağı kaldırılmıştır” İfadelerine yer verildi.
(İbrahim UGUN)