Milyonlarca ev sahibi, düzenli olarak emlak vergisi ödemektedir. Ancak bazı kişiler, emlak vergisi muafiyeti hakkından haberdar olmadıkları için vergilerini ödemiyor. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun açıkladığı emsal bir karar doğrultusunda, muafiyet hakkına sahip olan vatandaşlar başvurduklarında geri ödeme alabilecekler.
Emekliler, ev hanımları, işsiz kişiler, şehitlerin dul eşi ve yetimleri, gaziler ve engelliler muafiyetten yararlanacak kişiler.
Tek bir eve sahip olanlar ve devletin verdiği maaş dışında başka bir geliri olmayan kişiler, sıfır oranlı emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilecek.
Emlak vergisi muafiyetinden yararlanma şartları ise şu şekilde: Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen indirimli vergi oranından faydalanabilmek için, Türkiye’de brüt yüzölçümü 200 metrekareden küçük olan tek meskeni olan veya tek meskene intifa hakkı sahibi olan kişiler başvuruda bulunabilecektir..
Gelirleri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları emekli, dul, yetim, ölüm ve malûliyet aylığından ibaret olanlar bu karardan yararlanabilecek.
Emlak vergisi ödemekten muaf olan kişilerin sahip oldukları evin 200 metrekareyi aşmaması şartı bulunmakta.
(Dahi GEDİK)

Niğde ve çevre illerin ‘Bayram Namazı’ saatleri Niğde ve çevre illerin ‘Bayram Namazı’ saatleri

Editör: Niğde Haber