Kış sofralarının vazgeçilmezi turşu için Niğde’de hazırlıklar başlarken, turşuluk malzemeler de tezgâhlarda yerini aldı. Turşuluk malzeme fiyatlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 30 artış gözlemlendi. Esnaf, artışın sebebini peş peşe gelen zam ve akaryakıt fiyatlarındaki artışa bağladı.
AKARYAKIT ZAMLARI PAZARI DA VURDU
Niğde’nin en büyük semt pazarlarından olan perşembe pazarı esnafları, bu yıl turşu malzemelerine geçen yıla oranla talebin daha fazla olduğunu, fakat fiyatların yüksek olması sebebiyle vatandaşların az miktarda malzeme aldıklarını ifade etti.
Pazarlarda meyve ve sebzenin fiyatlarını yüksek olduğunu belirten esnaflar, pazarın fiyat şampiyonunun ise bamya olduğunu, ardından sarımsağın geldiğini söylediler. Turşuluk fiyatlarıda biber 50 ile 60, şalak ise 30, 40 lira arasında satılıyor. Geçen seneye nazaran bu sene fiyatlar cep yakıyor. Geçen hafta işlerde artış vardı, bu hafta işler pek yolunda değil. Fiyatların yüksek olmasından dolayı vatandaşlar göz ucuyla bakıp geçiyor. O da ister istemez işimize yansıyor. Geçen sene fiyatlar normaldi. Vatandaşlar, ihtiyaçlarını gideriyordu. Bu sene akaryakıta ve gelen diğer zamlar ve girdi fiyatlarının artması sonucu yüksek bir rakamda seyretmesine neden oldu dedi.
FİYATLAR GEÇEN YILA ORANLA YÜZDE 30 ARTTI
Akaryakıta gelen zamlardan kaynaklanan yüksek fiyat olduğunu kaydeden Pazarcılar, “Turşuluk zamanı olduğu için vatandaşlar en fazla turşuluk alıyorlar dedi. Vatandaşlar; hırtlak, havuç, kornişon, yerli salatalığa talepleri fazla. Geçen seneye oranla turşuluk fiyatları yüzde 30 oranında arttı.  Turşuluk fiyatlarında yaşanan artıştan şikâyetçi olan vatandaşlar ise, “Her sene bu aylarda fiyat artışı yapıyorlar. Bütçemize uygun alışveriş yapamıyoruz. Fiyatlar çok yüksek. Birde son zamanlarda art arda gelen zamlar sonrası vatandaşın beli büküldü. Önceden 200 TL ile pazara çıkar filemizi doldurup giderdik, şimdilerde ise 200 TL’ye iki üç kalem pazardan malzeme aldık mı bitiyor. Bırak filenin dolmasını yer bile kaplamıyor filede. Bazı vatandaşlar ise, Sabahın erken saatlerinden itibaren pazarı geziyorum bütçemize uygun turşuluk fiyatı bulamadım. Bu hafta turşuluk almaktan vazgeçtim.” İfadelerini kullandılar.
(İbrahim UGUN)
DSC_1041