2024 TEKNOFEST teknoloji yarışmaları için başvurular yapılmaya başladı. Niğde Valiliği başvurmak isteyenler için detaylı bilgilendirmede bulundu.
Niğde Valiliği tarafından verilen bilgilendirmede 2024 TEKNOFEST teknoloji yarışmaları için son başvuru tarihi ve yarışma dokümanlarına internet üzerinden ulaşmak isteyenler için detaylara yer aldı.
Yapılan bilgilendirmede; ‘’Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ülkemizin küresel rekabet gücünü artıracak, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını temin edecek kritik teknolojilerde atılımını sağlayacak olan Milli Teknoloji Hamlesini gerçekleştirme misyonuyla faaliyetlerini yürütmektedir. Milli Teknoloji Hamlesinin en önemli bileşenlerinden biri olan beşerî sermayenin geliştirilmesi konusu ise Bakanlığın faaliyetleri arasında önemli bir yere sahiptir. Sahip olduğumuz insan kaynağı potansiyelinin yenidünyanın ihtiyacı olan yetkinliklere göre yetiştirilmesi, buna ek olarak insanların mevcut yeteneklerini sürekli geliştirmeye motive edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, ülkemizde teknoloji üretmeye yönelik bireysel yetkinliklerin geliştirilmesi ve toplumsal bilincin artırılması hedefiyle Bakanlığın öncülüğünde hayata geçirilen önemli bir festivaldir. Ülkemizin millî teknoloji geliştirme süreçlerinde kritik rol oynayan kurum ve kuruluşlarımızın da katkılarıyla düzenlenen TEKNOFEST, ev sahipliği yaptığı teknoloji yarışmaları, bilim ve mühendislik faaliyetleri, hava gösterileri, girişimcilik zirvesi gibi etkinlikler ile Milli Teknoloji Hamlesinin en büyük platformlarından biri haline gelmiştir. Her yıl düzenlenen ve bu yıl onuncusu gerçekleştirilecek olan festival, başta öğrenciler ve gençler olmak üzere toplumun her kesiminden gördüğü yoğun ilgi ile dünyanın en büyük havacılık ve uzay festivali olmayı başarmıştır.
TEKNOFEST uluslararası bilinirliğe ve etkileşime de sahiptir. Düzenlenen teknoloji yarışmalarında 100’ün üzerinde ülkeden katılımcı yer almaktadır. Etkinlikler, birçok yabancı misyon temsilcileri ve heyetler tarafından ziyaret edilmektedir. TEKNOFEST, ülkemiz ile diğer ülkeler arasında savunma, havacılık ve uzay sanayilerinde iş birliklerinin tesis edilebilmesine de imkân sunmaktadır. Bu sayede, ülkemizin bilinirliğinin, itibarının ve dünyanın her yerinden Türkiye ile bağ kuran ülkelerin sayısının artırılmasına zemin oluşturmaktadır denildi.
2024 yılında Adana İlinde gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, her yıl daha fazla yarışma kategorisinin eklenerek düzenlendiği büyük ödüllü teknoloji yarışmaları ile farkındalık oluşturmaya devam edecektir. Teknofest 2024 teknoloji yarışmaları için son başvuru tarihi 20.02.2024’tür.Teknofest 2024 ve başvuruları başlayan teknoloji yarışmalarına http://teknofest.org adresinden ve tanıtıcı dokümanlara mth.tc/ISbk linklerinden ulaşılabilmektedir.
(Dahi GEDİK)

Koçyiğit Ailesinin baba acısı Koçyiğit Ailesinin baba acısı

Editör: Niğde Haber