Kasım ayı zam şampiyonu tereyağı! Kasım ayı zam şampiyonu tereyağı!

Havaların serinlemesiyle birlikte kış hazırlıklarına başlayan vatandaşlar soba fiyatlarını sormaya başladı. Geçtiğimiz yıla oranla soba fiyatlarında yüzde 100’ün üzerinde artış yaşanırken, vatandaşların alım gücü önceki yıllara oranla düştüğü görüldü.
BU YIL FIRINLI SOBALAR REVAÇTA
Niğde’de 40 yıldır baba mesleği olan sobacılık işi ile uğraşan Metin Üstüntaş, son dönemlerde doğalgaz kullanımının yaygınlaşması ve soba kullanımının azalmasıyla birlikte soba satışları da azaldı dedi. Şu anda köy ve kasabalardan gelen vatandaşlarımıza satıyoruz. Bu sene de vatandaşların en çok tercih ettiği soba çeşidinin fırınlı sobalar olduğunu aktardı.
Çok çeşit soba modeli olduğunu belirten Üstüntaş; ‘’Kovalı tarzda, tuğlalılar var, fırınlı sobalarımız var. Doğalgazın gelmesinden sonra tuğlalı sobalarda biraz azalma oldu. Genelde kovalı ve fırınlı sobalar tercih ediliyor. Yemeğini içinde yapma gibi bir avantajı oluyor. İki amaçlı da ekonomik bir soba. Alım gücü geçen senelere göre çok düştü. Geçen yıl ile bu yıl arasında soba fiyatlarında yüz de 100 fiyat farkı var. Bu durum ise ister istemez vatandaşa yansıyor. Müşterilerimiz daha çok doğal gazın olmadığı köylerden gelip alıyor. Bunun yanında şehirde yaşayıp, doğalgazı bulunan vatandaşlarda soba alıyor. Vatandaş doğalgaz pahalı olduğu için ister istemez yöneliyor.” dedi.
SATIŞLARIN HIZLANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ
Havalar serinlemeye başlayınca müşterilerin de soba sormaya başladığını belirten Üstüntaş; ‘’Satışlarımız yavaş yavaş başladı. Sobalarını evlerine kadar da teslim ediyoruz. Esas Ekim’den sonra soğuklar başlar. Ekim ayından sonra satışların daha da hızlanacağını düşünüyoruz. Vatandaşlarımız da şimdiden hazırlıklarını yapıyor. Baca temizliğini de öneriyoruz. Bacaların sezon içinde 2 ile 3 ayda bir temizlenmesi gerekiyor. İtfaiyeci arkadaşlarımız da bu konuda uyarılarda bulunuyor. Bizde satış yaparken uyarılarımızı yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.
(İbrahim UGUN)
Soba ve soba boruları görseli