Niğdeli Siyasetçi ve Yazar Sedat Çağlar, ‘ Selanik'ten Niğde'ye Uzanan Hayatlar’ isimli son kitabı için okurları ile buluştu. Niğde Belediyesinin ev sahipliğinde 2 Mart Cumartesi günü saat 13:00’da Niğde Belediyesi 100’ncü Yıl Millet Kütüphanesinde Niğdeli siyasetçi ve yazar Sedat Çağlar’ın anlatımı ile Dikilitaş köyü ve Selanik’ten göçü konulu söyleşi programı düzenlendi. Söyleşi gelirinin yetim eli derneği ihtiyaç sahibi öğrencilerine verileceği bildirilirken, söyleşide Sedat Çağlar, Selanik’te yaşayan Türklerin maruz kaldığı saldırıları, göçe zorunlu kılan olayları, göç yolculuğunda yaşanan dramları ve Türkiye’ye geldiklerinde yaşadıkları sosyal sorunları ele aldığı konuları anlattı.
SEDAT ÇAĞLAR'IN KALEME ALDIĞI 5’NCİ KİTABI
Sedat Çağlar 2021 yılı Ekim ayında “Manifesto” isimli kitabını yayımladı. Daha sonra 2022 yılı Ocak ayında “Yürekten Kaleme” isimli şiir kitabını yayımladı. 2022 yılı Haziran ayında “Niğde Deklarasyonu Niğde’nin Kalkınması ve Gelecek Vizyonu” isimli kitabını yayımladı. Son olarak da 2023 Eylül ayında “İçindeki Gücü Keşfet” isimli kitabını yayımladı.
Kitap, Selanik’te yaşayan Türklerin maruz kaldığı saldırıları, göçe zorunlu kılan olayları, göç yolculuğunda yaşanan dramları ve Türkiye’ye geldiklerinde yaşadıkları sosyal sorunları anlatmaktadır. Ayrıca kitap, Selanik mübadillerinin Niğde’ye kattığı sosyal, Kültürel ve ekonomik katkılarını da geniş bir şekilde anlatmaktadır. Selanik mübadillerinin Niğde’ye kazandırdığı; yöresel manileri, Selanik şivesini, Selanik’ten gelen sülale lakaplarını, balkan yemekleri, düğün, bayram ve cenazelerdeki örf ve adetleri bu kitapta çokça rastlayacağız. Kitabın ikinci bölümü Dikilitaş köyü özelinden oluşmaktadır. Dikilitaş’tan Yunanistan’a göç eden Ortodoks Rumların hane sahiplerinin isimlerini ve Yunanistan’a göç ettikleri yerleri bu kitapta göreceksiniz. Selanik Kozana Dedeler köyünden Dikilitaş’a yerleşen mübadillerin isimlerine ve fotoğraflarına da kitapta yer verilmiştir. Ayrıca Dikilitaş köyü tarihçesi de ayrıntılı bir şekilde yazılmıştır.
Söyleşiye Yılmaz Yaprak, Süleyman Ocak, emekli eğitimci Abdülkadir İbin, Kayırlı köyü (Kasabası) Eski Belediye Başkanı Lisani Kaplan, Niğde Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tuncay Aytaş, Mehmet Önen, Konaklı Belediye Başkanı Maksut Özçelik, Emin Selamoğlu, Aslan Nacak, Hüseyin Taşova, çok sayıda Selanik muhaciri ve davetliler katıldı.
(Dahi GEDİK)

Niğ-Bor Kültür Sanat Festivalinin dördüncüsü düzenlenecek Niğ-Bor Kültür Sanat Festivalinin dördüncüsü düzenlenecek

Whatsapp Image 2024 03 02 At 17.45.57

Whatsapp Image 2024 03 02 At 17.45.57 (18)

Whatsapp Image 2024 03 02 At 17.45.57 (17)