Bor kütüphanesinden anlamlı kitap bağışı Bor kütüphanesinden anlamlı kitap bağışı

Niğde’de gerçekleştirilen, Küratörlüğünü Safa Büte’nin yürüttüğü Sanat Sarsıntısı (ArtQuake) sergilerine yurtdışından katılan, yurtdışı temsilcilerinden Abu Dabili Sanatçı Shereen Abraham gazetemize sergi izlenimlerini aktardı ve sorularımızı yanıtladı.
SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
"Yolculuk varış noktası kadar önemlidir"
Ben, Shereen Abraham bu mantrayla yaşıyorum ve bu yüzden yaptığım veya yapmayı seçtiğim her şey konusunda tutkuluyum.
NE TÜR SANATLA UĞRAŞIYORSUNUZ?
Soyut sanat yapmayı seviyorum çünkü bu benim kalbimden gelen bir hikâyeyi anlatma yöntemim.
SİZCE SANATÇI KİM?
Yaratıcılıktan hoşlanan herkes sanatçı olabilir.
ÖZGÜN SANAT ESERLERİ ÜRETMENİN NEDEN ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Nasıl ki hepimiz farklı bireylersek ve farklı şeyler yapmaktan hoşlanıyorsak, biz de kendi dilimizi konuşan sanatlar yaratmalıyız. Soyut bir sanatçı olarak her zaman kalbimden gelen hikâyeler, bana özel hikâyeler ve sanat eserleri çizerim.
BAŞKASINDAN KOPYALANAN ESERLER HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Ben kopyalanan sanat eserlerinin hayranı değilim.
Sanatçının dünya görüşü eserlerine yansıyor mu?
Bana göre, evet yansıyor.
SANATÇI HALKIN İÇİNDE Mİ YOKSA DIŞINDA MI OLMALI?
Bana göre sanat paylaşılmalı çünkü yaratıcılık paylaşıldığında başkalarına neşe getirebiliriz.
SANAT EĞİTİMİ ŞART MI?
Bana göre bir zorunluluk değil. Kendi kendini yetiştirmiş sanatçılar, standartlara uymak yerine teknikleri keşfedebilir ve gerekli olduğunu düşündükleri malzemeleri kullanabilirler.
AKADEMİK EĞİTİM ALMAMIŞ SANATÇILAR VE ESERLERİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Bana göre akademik eğitimi olmayan sanatçılar sanat yaratırken korkusuzdurlar çünkü zihinleri okudukları süreçlerin katılığından etkilenmez. Bu nedenle yarattıkları sanat cesur, esrarengiz, yaratıcı, derinlikli, çekici ve etkileyicidir.
BİR SANATÇIYA ŞÖHRET NE ZAMAN GELİR?
Şöhret, sanatçının peşinde olmadığı zaman sanatçıya gelir. Sanatçı, sanatçıyı mutlu ettiği için sanat yarattığında.
BİR SANATÇININ İLK DÖNEM ÇALIŞMALARI HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?
Bir sanatçının ilk çalışmaları, sanatçının gelecekte yaratacaklarının tonunu belirler. Hepimiz insan olarak gelişiyoruz, aynı şekilde bir sanatçının yarattığı sanat da gelişiyor.
NİĞDE DENİLİNCE AKLINIZA GELEN İLK KELİME YA DA DÜŞÜNCE NEDİR?
Aklıma gelen ilk kelime "Güzel" oldu.
ULUSLARARASI "ARTQUAKE" SERGİLERİ SERİSİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Umudun, ışığın, iyimserliğin ve sevginin farkındalığını sanat yoluyla yaymak muhteşem bir girişim. Bu harika girişim, dünyanın her yerinden sanatçıların ortak bir amaç doğrultusunda bir araya gelmesine yardımcı oluyor.
NİĞDE'NİN ULUSLARARASI SANAT ÇALIŞMALARI İÇERİSİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ NEDİR?
Niğde tarih ve kültür açısından zengin bir şehir. Niğde tarihi boyunca Hititler, Asurlular, Yunanlılar, Ermeniler, Romalılar, Bizanslılar ve 12. yüzyıldan itibaren Türkler gibi çeşitli kültürlerin yerleşim yeri olmuştur. Niğde, 13. yüzyılda önemli bir merkez haline gelmiş ve aralarında Karaman Beyliği ve Eretna Beyliği'nin de bulunduğu birçok Türk imparatorluğunun eline geçmiştir. 15. yüzyılda II. Mehmet döneminde Osmanlıların eline geçmiştir.
SANAT, SANATÇI, YAŞADIĞINIZ YER VE DÜNYAYA BAKIŞ AÇINIZ HAKKINDA SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ.
Einstein'ın meşhur sözü: "Yaratıcılık zekânın eğlenmesidir. ”Renklerin tedavi edici olduğuna inanıyorum, dolayısıyla sanatçı olmak benim için doğal bir ilerlemeydi. Sanat insanları neşelendirir, sanat insanları birbirine bağlar ve sanat da insanları iyileştirir. Kültürel açıdan zengin bir yer olan BAE'nin Abu Dabi kentinde yaşıyorum. Burada içimdeki sanatçıya ilham veren pek çok şey var. Onu aramak için uzaklara gitmeme bile gerek yok, her şey etrafımda.
SHEREEN ABRAHAM ESERLERİ VE HAKKINDA
Shereen bir Sanatçı, Mutluluk ve Farkındalık Koçu, Refah Koçu, Duygusal Zekâ Eğitmeni, Bilişsel Davranış Terapisti, Pranik Şifacı, Teta Şifacısı, Şair ve Yazardır. Bir Yazar olarak Shereen, yaşam tarzı, otomobil, güzellik, turizm, lüks ürünler, sağlık ve refah gibi çeşitli konularda yazma deneyimine sahiptir. Shereen Abraham'ın Sanatçı Açıklaması: Ünlüler de dâhil olmak üzere ilginç kişiliklerle röportaj yapma zevkini yaşadı. Makaleleri Körfez İşbirliği Konseyi'ndeki çeşitli yayınlarda yayımlandı. Birkaç yıl önce içindeki şairi keşfetti ve birçok şiiri dergi ve antolojilerde yayımlandı. Pazarlama Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı ve birkaç yıl boyunca çeşitli sektörlerde kurumsal dünyanın bir parçası oldu. Şu anda Abu Dabi'de yaşıyor ve 20 yıldan fazla bir süredir BAE'de yaşıyor.
2013 yılında kişisel gelişim yolculuğuna çıktı, becerilerini geliştirdi ve farklı sağlıklı yaşam yöntemleri konusunda eğitim aldı. O zamandan beri insanların kendilerinin en iyi versiyonu olmalarını sağlayarak gerçek potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı oluyor. Shereen, birçok insanın hayatında fark yaratmaya ve onların çiçek açmasını izlemeye kendini adamıştır. Shereen her zaman "Renklerin tedavi edici olduğuna" inanıyordu, dolayısıyla Sanat alanına olan yolculuğu doğaldı. İlhamını kendisini çevreleyen yaşamdan buluyor: müzik, doğanın görüntüleri, sesleri ve kokusu, yiyeceklerin renkleri ve aroması, insanlar ve onların geçici duyguları gibi basit şeyler. Terapötik çalışmalarını şiirsel bir şekilde özetliyor: Shereen'in birçok karma ve kişisel sergisi oldu. Resimlerinin çoğu dünyanın her yerindeki evlerde gururla yer buldu. “Ben 'Tecrübenin hayatın en iyi öğretmenlerinden biri olduğuna inanıyorum. Yarattığı her sanat eserinin kendisine bağlı bir duygu ve anlatacak bir hikayesi var. Shereen yürekten resim yapıyor ve sanat yaratmaktan büyük keyif alıyor; her zaman sanat eserinin izleyicisinin/sahibinin, onu yaratırken yaşadığı kadar keyif almasını diliyor. Shereen'le iletişime geçin: Sürekli öğrenme bizi büyük liderler olmaya hazırlıyor, Bir başkasının içindeki gücü kontrol altına almasını kolaylaştıran kişi olmaktan keyif alıyorum. Shereen Abraham İnandıkları her alanda yeşermek, dönüşmek ve büyümek”. Sezgisel olarak resim yapıyorum ve bir sanat eseri yarattığımda bu spontane, bilinçli ve derinlemesine zenginleştirici bir deneyim oluyor. Renklerin benimle konuşma ve beni coşkulu ve bağlı hissetmemi sağlayan bir yolu var, bu yüzden etrafımda var olan enerjiye çekiliyorum. Sanat yaratmak tatmin edici çünkü kendimi aynı anda neşeli, kaygısız, kendinden geçmiş, ruhsal ve meditasyon halinde hissediyorum.
(Dahi GEDİK/ÖZEL HABER)
SA-ppt photo
ESER 3 Life...One Thing Leads to Another & .._
ESER 2 Chaos
ESER 1 Can you turn back the pages of time