72 bin 109 öğrenci için son ders zili çalacak 72 bin 109 öğrenci için son ders zili çalacak

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hande Baltacıoğlu’nun yürütücüsü olduğu proje, TÜBİTAK ARDEB 1002-A Hızlı Destek Programı kapsamında proje desteği almaya hak kazandı.
‘Hurma Çekirdeği (Phoenix dactylifera L) Fenolik Bileşiklerinin Mantar Tirozinaz Enzim İnhibitörü Olarak Kullanılması ve Enzimin Yapısal Değişiminin FTIR Spektroskopisi ile İncelenmesi’ başlıklı projede Doktora öğrencisi Gözde Doğanay  bursiyer olarak yer alıyor.
Proje kapsamında hurma çekirdeğinden farklı yöntemler kullanılarak (mikrodalga, ultrason ve süperkritik CO2) ekstrakte edilen fenolik bileşiklerin enzimatik esmerleşmeden sorumlu olan tirozinaz (PPO) enzimi üzerine inhibitör etkisinin incelenmesi amaçlanıyor.
Proje ile ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Hande Baltacıoğlu; ‘’Bu çalışma ile gıda atıklarından yeşil ekstraksiyon teknikleri kullanılarak elde edilen ekstraktların gıda proseslerinde PPO kaynaklı esmerleşme reaksiyonlarının durdurulması amacıyla endüstriyel olarak kullanımına katkı sağlanmış olacaktır’ ’dedi.
REKTÖR USLU AKADEMİSYEN BALTACIOĞLU’NU TEBRİK ETTİ
NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu; ‘’Üniversitemiz öğretim üyelerinin projelerinin bu tür destekler alması bizim için oldukça gurur verici bir durum. Hocamızı tebrik ediyor ve Üniversitemiz adına teşekkür ederek başarılarının devamını diliyorum’ dedi.
(İbrahim UGUN)

Editör: Niğde Haber