Ücretsiz Yaz Okulları açılıyor Ücretsiz Yaz Okulları açılıyor

Ülkesinin ve bölgesinin kalkınmasına katkıda bulunmayı kendisine misyon olarak benimseyen ve “Bölgesel kalkınma odaklı, öncelikli alanlarda ihtisaslaşmış, topluma hizmette öncü ve yenilikçi bir üniversite olma” vizyonuyla eğitim öğretim, bilim, ar-ge, teknoloji ve inovasyon çalışmalarını sürdüren Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) kentteki ortaokul ve lise öğrencileri için kodlama/yazılım eğitimi verilecek.
Yabancı dil kurslarından fotoğrafçılık ve grafik tasarımına, aşçılıktan verimli hayvancılık tekniklerine kadar birçok alanda sertifika programı ve kurslar düzenleyen Üniversite Sürekli Eğitim Merkezi (NÜSEM) bünyesinde gerçekleşecek eğitimler kapsamında, ortaokul düzeyindeki öğrenciler için Temel Kodlama, lise öğrencilerine ise Pyhton programlama dilinde İleri Programlama Eğitimi verilecek. Eğitimler, NÖHÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim elemanı olan ve yazılım, bilişim teknolojileri, programlama/kodlama, yapay zekâ, dijital medya platformları ve veri madenciliği gibi alanlarda bilimsel araştırmalar yapan Doç. Dr. Ahmet Şakir Dokuz, Dr. Öğr. Üyesi Yeşim Dokuz ve Arş. Gör. Alper Ecemiş tarafından yürütülecek.
Yazılım ve bilişim teknolojileri alanında lisans programı açılan ve bu alanda fakülte açılmasının uygun görüldüğü sayılı yükseköğretim kurumu arasında yer alan Üniversite, böylece günümüzde çağın en önemli ve stratejik meselesi olan yazılımda da bölgesel kalkınmaya katkı sunmuş olacak.
REKTÖR USLU: ÜNİVERSİTE TARİHİMİZDE İLK
Konuyla ilgili açıklama yapan NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, şehrimizdeki ilk ve ortaöğretim düzeyindeki öğrenciler için düzenlenen söz konusu eğitimlerin Üniversitemiz tarihinde ilgili alanda düzenlenen ilk eğitim programı olduğunu belirtti. Üniversitemizde bu yıl lisans düzeyinde Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümünün açıldığını ve önümüzdeki dönem öğrenci almaya dönük çalışmaların sürdüğünü belirten Rektör Uslu, ayrıca Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin Türkiye’de, bünyesinde Bilgisayar ve Bilişim Teknolojileri Fakültesi kurulacak altı yükseköğretim kurumundan biri olduğunu da hatırlattı. Rektör Us bu yönüyle Üniversitemizin yapay zekâ, dijitalleşme, bilişim teknolojileri ve yazılım/programlama alanlarında yetkin insan kaynağına sahip olduğunu ve daha geniş kadro için de çalışmaların devam ettiğini vurguladı.
Üniversitenin birçok alanda öncü olmaya devam edeceğini de sözlerine ekleyen Rektör Uslu, son olarak böylesine önemli bir alanda ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik tertip edilen bu eğitimler dolayısıyla Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz ile eğitimleri verecek olan Doç. Dr. Ahmet Şakir Dokuz, Dr. Öğr. Üyesi Yeşim Dokuz ve Arş. Gör. Alper Ecemiş’e teşekkür etti.
(Dahi GEDİK)

Editör: Niğde Haber