Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi'nde “Cumhuriyetimizin 100’ncü Yılında Öğretmen Yetiştirmede Milli ve Manevi Şuur” temalı 24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinliği düzenlendi.
NÖHÜ’de 24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinlikleri 1
RESİM SERGİSİ VE KORO KONSERİ
Etkinlik başlamadan önce fuaye alanında NÖHÜ Eğitim Fakültesi Resim-iş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı tarafından hazırlanan Resim Sergisi açılışı yapıldı ve katılımcılar tarafından sergi gezildi.
NÖHÜ’de 24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinlikleri 2
Serginin akabinde Üniversite Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Korosu tarafından konser verildi. Dr. Öğr. Üyesi Aysun Rabia Hamzaoğlu Birer'in şefliğinde öğrencilerimizden oluşan koro, İstiklal Marşı'nın ardından Cumhuriyet Marşı, Vatan Marşı, Sen Varsın Öğretmenim ve Öğretmen Marşlarını seslendirdi.WhatsApp Image 2023-11-25 at 16.37.55
REKTÖR USLU KONFERANSTA KONUŞMA YAPTI
Programın açılış konuşmasını yapan NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, 24 Kasım'ın Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmen ünvanı verilmesinin yıl dönümü olduğunu belirterek sözlerine başladı. Atatürk'ün "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." sözünü hatırlatan Rektör Uslu, konuşmasının devamında “100 yıl önce Cumhuriyet ışığıyla aziz milletimizin yolunu aydınlatan Büyük Atatürk, Başöğretmenlik ünvanıyla biz eğitim ordusuna bu sözlerle çok önemli sorumluluklar bırakmıştır.” dedi.Anadolu'nun Yükseköğretim ve Bilimde Parlayan Yıldızı Üniversitemizin de bu anlayıştan hareketle öğretmenler yetiştirdiğine vurgu yapan Rektör Uslu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Gençlerimiz, üniversitemizden milli kimliği ve kültürü özümsemiş, üstün görev ve sorumluluk anlayışını kazanmış bir şekilde mezun olmaktadır. Onlar, ülkemizin her bir köşesinde Aybüke Yalçın’ların, Necmettin Yılmaz’ların ve nice öğretmen şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmaya devam edeceklerdir!"Rektör Uslu konuşmasına "Görevlerini layıkıyla yerine getiren, ülkesine ve milletine hayırlı nesiller yetiştiren tüm öğretmenlerimize şükran ve minnetlerimi sunuyor; başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş ve görevi başında Şehit düşmüş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun." ifadeleriyle son verdi.
NÖHÜ’de 24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinlikleri 5
DEKAN ÇINAR GELECEĞİN ÖĞRETMENLERİNE SESLENDİ
Konuşmasına başlarken görevi başında Şehit olan öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anan NÖHÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Çınar, konuşmasında geleceğin öğretmen adaylarına hitaben "Gençler; Türkçeyi, Türk kültürünü ve bilim ışığını yayacak birer nefer olmanızı istiyorum." dedi. Konuşmasında "Türk gençliğini damarlarında üç kıtanın ırmakları dolaşan, Hazar'ın suyunda Kafkas rüzgarlarında gönlünü serinleten, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi'nde kendini bulan, demir bilekli, çelik yürekli bir nesil olarak görmek istiyorum." ifadelerine yer ver Çınar, öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği bilinç ve şuura vurgu yaptı. Çınar son olarak başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş ve görevi başında şehit düşmüş tüm öğretmenleri rahmet ve minnetle andığını belirterek 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladığını ifade etti.

Türkiye geneli ‘YKS Çevrim İçi Deneme Sınavı’ yapılacak Türkiye geneli ‘YKS Çevrim İçi Deneme Sınavı’ yapılacak

NÖHÜ’de 24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinlikleri 4
ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE MİLLİ VE MANEVİ ŞUUR KONFERANSI
Konferansa konuşmacı olarak katılan Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Avşaroğlu konuşmasında, milli ve manevi şuurun oluşumunda toplumsal hafızanın yeri ve önemine değinirken ayrıca eğitim sürecinde gençlere milli bilinç vermede öğretmenlik mesleğinin kritik bir işleve sahip olduğunu aktardı. Sunumunda milli şuuru besleyen toplumsal hafıza için tarihi olaylardan da örnekler veren Avşaroğlu, ayrıca eğitim fakültelerinde öğretmen yetiştirmenin bu bağlamda oldukça önemli olduğunu ve bu fakültelerin bir milletin geleceği açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.
Etkinliğe NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Vali Yardımcısı Ahmet Arık, Niğde POMEM Müdürü Mehmet Kemal Arısoy, il protokolü, NÖHÜ akademik ve idari personeli ile öğrencileri katıldı.
Etkinlik belge takdimi ve günün anısına çekilen toplu fotoğrafla son buldu.
(Dahi GEDİK)