LGS Birincisi ödüllendirildi LGS Birincisi ödüllendirildi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ), dünyanın en saygın sıralama kuruluşu Times Higher Education’un (THE) 125 ülkeden 2152 yükseköğretim kurumunu Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri bağlamında değerlendirdiği 2024 Impact Rankings-Etki sıralamalarında yer almayı başardı.
Bu alanda ilk kez sıralamaya giren Üniversitemiz, ayrıca sekiz farklı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi kategorisinde değerlendirilmeye uygun görüldü ve böylece bu hedeflere katkı sunan dünya üniversiteleri arasına adını yazdırdı.
NÖHÜ, Sekiz Ayrı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefine Katkı Sunan Dünya Üniversiteleri Arasında
Birleşmiş Milletler ’in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedef’inin sekizinde değerlendirilmeye uygun görülerek ilgili sıralama listelerine adını yazdırma başarısı kaydetti. Buna göre SKH 1: Yoksulluğa Son, SKH 2: Açlığa Son, SKH 3: Sağlık ve Kaliteli Yaşam, SKH 4: Nitelikli Eğitim, SKH 5: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, SKH 7: Erişilebilir ve Temiz Enerji, SKH 13: İklim Eylemi ve SKH 17: Amaçlar İçin Ortaklıklar hedeflerine yaptığı çalışmalarla katkı sunan dünya üniversiteleri arasında yer aldı.
NÖHÜ SKH 2: açlığa son ’da 401-600, SKH 17: amaçlar için ortaklıklar ’da İse 601-800 arasında
THE’nın kurumsal verilere dayalı olarak yaptığı sıralamada Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, özellikle SKH 2: Açlığa Son ve SKH 2: Amaçlar İçin Ortaklıklar hedeflerinde dünya üniversiteleri arasında öne çıktı. Üniversitemiz değerlendirmeye giren dünya üniversiteleri içinde SKH 2’de 401-600 arasında yer alırken, toplam 2031 üniversitenin sıralandığı SKH 17’de ise 601-800 aralığında yer alarak önemli bir başarıya imza attı.
SKH 17’de değerlendirmeye girebilen 96 Türk üniversitesi arasında 20’inci sırada bulunan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, SKH 2’de ise Türk üniversiteleri arasında 34’üncü oldu.
NÖHÜ GENEL SIRALAMADA 1501+ BANDINDA
Kuruluşun 125 ülkeden toplam 2152 yükseköğretim kurumunu değerlendirdiği 2024 Etki Sıralaması’na göre Üniversite, dünya genelinde 1501+ bandında yer aldı. Ayrıca Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi SKH 7: Erişilebilir ve Temiz Enerji ile SKH 13: İklim Eylemi’nde 801+ bandında, SKH 1: Yoksulluğa Son ve SKH 3: Sağlık ve Kaliteli Yaşam hedeflerinde 801-1000 aralığına girdi. SKH 5: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’nde tüm dünyada 1001+ bandında olan Üniversitemiz, SKH 4: Nitelikli Eğitim’de 1001-1500 arasına adını yazdırdı.
ÜNİVERSİTEMİZ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR
Konuyla ilgili açıklama yapan NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin birçok alanda olduğu gibi dünya üniversite sıralamalarında da ilkleri gerçekleştirmeye devam ettiğini vurguladı. Üniversitenin bu yıl THE’nın Dünya, Asya ve Genç Üniversiteler ile birlikte Impact Rankings-Etki Sıralamalarında da yer alarak tarihinde ilk kez bu kuruluşun sıralama listelerine adını yazdırdığını, özellikle 2024 Etki Sıralamalarında çoğu alanda ilk 1000’e girdiğini ve önemli bir alanda ise 401-600 arasına girmeyi başardığını vurgulayan Rektörümüz Uslu, konuşmasının devamında “Özellikle son iki yıllık süreçte titizlikle yürüttüğümüz çalışmaların sonuçlarını, dünyada prestijli sıralama kuruluşlarının yaptığı değerlendirmelere girmeyi başararak almaya başladık. İnanıyorum ki yakın vadede küresel ölçekteki farklı kuruluşların sıralamalarına da girerek Üniversitemizin marka değerini uluslararası platformlarda daha fazla tanıtacağız.” dedi.
Üniversitenin THE’nın 2024 Etki Sıralaması kapsamında BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri içerisindeki özellikle Açlığa Son ve Amaçlar İçin Ortaklıklar hedeflerinde önemli bir başarı elde ettiğini ifade eden Rektör Uslu, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin mühendislik ve tarım-gıda alanlarında yaptığı çalışmalar ile hem ulusal hem de uluslararası düzeyde paydaşlarıyla kurduğu iş birliklerinin bu iki alandaki başarısında önemli paya sahip olduğunu dile getirdi.
(Dahi GEDİK)

Editör: Niğde Haber