Başkan Özdemir ve Meclis üyeleri Vali Çelik’i ziyaret etti Başkan Özdemir ve Meclis üyeleri Vali Çelik’i ziyaret etti

Niğde Belediyesi kent merkezinde 15 Temmuz darbe girişiminin seyrini değiştiren Niğdeli kahraman şehit Ömer Halisdemir ile tüm şehitlerin anısına ‘Şehitler Anıtı’ inşa etti.
İl merkezinde şehit Ömer Halisdemir’in adını taşıyan ve meydana dikilen Şehitler Anıtının sütunsal olarak göğe doğru yükselen kıvrımlarında, 15 Temmuz’da şehit düşen vatan evlatlarını simgeleyen yıldızlar yer alıyor.
ANITIN ORTASINDAKİ YILDIZ, ÖMER HALİSDEMİR’İ SİMGELİYOR
Temizlik ve paklığı simgeleyen beyaz renkle inşa edilen Şehitler Anıtının ortasındaki yıldız ise 15 Temmuz’da darbeci generali alnından vurarak, darbenin başarısız olmasında büyük payı olan ve darbeciler tarafından şehit edilen Niğdeli kahraman Astsubay Ömer Halisdemir’i simgeliyor.
KAİDENİN HER BİR KÖŞESİ FARKLI BİR ERDEMİ İFADE EDİYOR
İslam dünyasına ait eserlerde İslami desen olarak kullanılan ve Selçuklu mimarisine ait figürlerin de yer aldığı sekizgen bir geometrik şekli andıran kaidenin her bir köşesinde ise farklı erdemleri anlatan yıldızlar bulunuyor. Bu yıldızlar; merhamet, şefkat, sabretmek, doğruluk, sır tutmak, sadakat, cömertlik ve şükür gibi erdemleri ifade ediyor.
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, yaptığı açıklamada, Kahramanlar Diyarı olarak anılan Niğde’nin, tarihin her döneminde bağrından nice kahramanlar çıkardığını belirtti.
ŞEHİTLERİMİZİN HATIRALARI YAŞATILACAK
Başkan Özdemir; “Hainlere karşı milletçe destan yazdığımız 15 Temmuz’da, Niğde’mizin ve ülkemizin gururu kahraman şehidimiz Ömer Halisdemir, canını hiçe sayarak darbenin seyrini değiştirmiştir. Hain darbe girişiminde 251 vatan evladımız şehit düşmüş, 2194 vatandaşımız da gazi olmuştur. Vatanın bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bekası için canlarını hiçe sayan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı ömür diliyorum. Kahraman şehidimiz Ömer Halisdemir’in adını taşıyan ve 15 Temmuz şehitleri ve vatan savunmasında canlarını feda eden tüm şehitlerimizi simgeleyen Şehitler Anıtımızla, tüm şehitlerimizin anısını yaşatmaya çalıştık. Şehitlerimizin aziz hatıraları burada yaşatılacak’’ ifadelerini kullandı.
(Dahi GEDİK)